Indonezyjski siraman
Tradycyjnie w Indonezji podczas wesela odbywa się siraman, czyli rytuał polewania głowy, który symbolicznie oczyszcza nie tylko ciało, ale i duszę. Siraman to jeden z najbardziej popularnych indonezyjskich rytuałów ślubnych. Jest praktykowany m.in. na Jawie. Uczestniczą w nim rodzice i bliscy panny młodej.
Należy także stłuc gliniany dzbanek, co symbolizuje wejście kobiety w wiek dojrzały. Pannę młodą wnosi się do nowego domu. W ten sposób przekazywana jest jej miłość rodziców, która ma jej towarzyszyć na początku nowego życia.
Podczas weselnego przyjęcia w Indonezji, gdy goście czekają, aż panna młoda się przebierze, dzieci rozdają im gliniane pieniądze (kreweng), które wymieniają na cendol – słodki lodowy deser.
Zwyczaj dodol dawet w Indonezji
Podkowy i koniczyny na szczęście dla Irlandczyków
Na irlandzki ślub często wybiera się niebieskie akcenty, co stanowi nawiązanie do godła tego kraju (harfy na niebieskim tle). W bukiecie panny młodej można znaleźć maleńkie podkowy lub koniczynki, które mają przynieść jej szczęście. Kiedyś panny młode nosiły nawet prawdziwe podkowy.
Irlandzcy nowożeńcy z dzwonem
Często jako prezent daje się nowożeńcom dzwon. Tradycyjnie, dzwony powinny rozbrzmieć po zaślubinach. Kiedyś wierzono, że dźwięk dzwonu przegania diabła i niezgodę w małżeństwie.