Palenie ognia i parada? Zobacz ślubne i weselne zwyczaje oraz tradycje z różnych stron globu. Niektóre mogą zaskoczyć!

Redakcja Strona Kobiet
Znaczne różnice w stosunku do polskich zwyczajów widać przykładowo w uroczystościach azjatyckich.
Znaczne różnice w stosunku do polskich zwyczajów widać przykładowo w uroczystościach azjatyckich. pexels.com
Wokół ślubów i wesel na całym świecie narosło wiele ceremoniałów, bez których trudno ich uczestnikom sobie wyobrazić te wydarzenia. Są to gesty, które mają ukrytą symbolikę, zależną między innymi od kultury danej społeczności. Co więcej, śluby oraz wesela różnią się nie tylko pomiędzy różnymi częściami świata, ale mogą wyglądać inaczej nawet w obrębie tego samego kraju.

Weselne przyjęcia mają niepowtarzalny charakter, a tradycje kultywowane przy okazji urządzania wesela różnią się znacznie między sobą w zależności od kraju oraz tego, czy ślub odbywa się w mieście, czy na wsi.

Wesele zawsze jest ważnym wydarzeniem w życiu młodej pary. Z okazji ślubu bawi się cała rodzina. Goście ubierają się odświętnie, tańczą i świętują wspólnie początek nowego związku zakochanych. To jest wspólne dla wszystkich kultur.

Zobacz, jak wyglądają weselne przyjęcia w różnych krajach!

Jednak weselne przyjęcia różnią się między sobą, w zależności od kraju i regionu. Niektóre ślubne zwyczaje mogą wydawać się nam bardzo egzotyczne, nawet te kultywowane w Polsce. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tradycyjnym uroczystościom ślubnym i pokazać, jak bawią się weselni goście z różnych zakątków świata.

Co warto wiedzieć o tradycyjnym weselu w Indiach?

Indyjskie wesela różnią się między sobą. Przykładowe, tradycyjne wesele w tradycji hindu trwa aż trzy dni. Pierwszego dnia organizowana jest ceremonia pudży poświęconej bogowi Ganesha, na którą zaprasza się tylko najbliższą rodzinę. Warto przygotować się na to, że weselny rytuał może zacząć się wcześnie rano.

Na początku ceremonii ma miejsce modlitwa do boga Genesha (inaczej Ganapati), który odpowiada za pomyślność i usuwanie przeszkód na życiowej drodze. Podczas ceremonii zaślubin pali się także ogień. Natomiast w trakcie weselnego przyjęcia nie serwuje się alkoholu, chociaż niektóre osoby zrywają z tym zwyczajem.

Po zaślubinach nie następuje również pocałunek młodej pary. Po ślubie nowożeńcy obsypują się nawzajem talambralu, czyli mieszanką ryżu, kurkumy, szafranu, a czasem również pereł. Rytuał ten symbolizuje płodność, dobrobyt i szczęście. Zdarza się, że dołączają do niego także inni członkowie rodziny.

Para opuszcza miejsce wesela podczas ceremonii vidai, kiedy to następuje uroczyste pożegnanie z najbliższymi i symboliczne rozpoczęcie nowego życia. Czasem świeżo upieczona żona otrzymuje garść ryżu lub monet, które powinna rzucić nad głową. Symbolizuje to zapłatę dla rodziców, którzy opiekowali się nią przez lata.

Jak wyglądają wesela w innych krajach?

Równie nieoczywiste i zaskakujące dla Polaka mogą być weselne zwyczaje kultywowane w innych krajach. Śluby urządza się hucznie, często nadwyrężając domowy budżet. Nie zawsze też obie rodziny partycypują w wydatkach. Przykładowo, w Indiach koszty weselnego przyjęcia tradycyjnie ponosi rodzina panny młodej.

Ślub osadzony w innej tradycyjni niż polska czasem odbywa się z udziałem osób mieszkających w naszym kraju. Dzieje się tak często, gdy para zawiera międzynarodowe małżeństwo, a panna młoda i pan młody pochodzą z dwóch różnych państw. Weselne przyjęcia, ceremonie i rytuały mogą także stanowić niemałą atrakcję dla turystów. Jeżeli przebywamy za granicą i natknęliśmy się przypadkowo na takie wydarzenie, warto poświęcić choć trochę czasu na zobaczenie weselnych atrakcji.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Suknie ślubne, które olśnią Twoich gości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Tradycje bywają różne, nawet w Polsce dużo zależy od regionu. My zrezygnowaliśmy z hucznej imprezy z poprawinami z uwagi na koszty i wyprawiliśmy małe przyjęcie w hotelu Bończa w Szczecinie. Budynek jest położony na rzece, co tworzy świetne tło do zdjęć :)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet