Spis treści
Każdy kraj ma swoje tradycje dotyczące organizacji wesela. Zarówno w Europie, jak i na całym świecie przyjęto pewne schematy dotyczące wyglądu imprezy i jej przebiegu. Nie brakuje też zabobonów ślubnych i miłosnych. Wybierzcie się z nami na małe tournée po Europie w ich poszukiwaniu.
Jak wyglądają śluby w Hiszpanii?
Polskie wesela różnią się od tych organizowanych w Hiszpanii. Przede wszystkim tym, że mogą się zacząć już w godzinach porannych lub między 17 a 20. Podczas zaślubin goście wygłaszają mowy. Po czym kierują się na salę i tam czekają na nowożeńców. W tym czasie rozpoczynają spożywanie posiłków. Takie picoteo trwa przynajmniej godzinę. Goście wówczas rozmawiają i spożywają przystawki – najczęściej tapas i pinchos.
Warto podkreślić, że hiszpańskie wesele różni się od tradycyjnych imprez w Polsce. U nas przyjęcie rozpoczyna się wówczas, gdy na salę przybędzie para młoda. Co ciekawe, coraz więcej Polaków decyduje się na organizowanie wesela w stylu hiszpańskim w Polsce. Motyw hiszpański to przede wszystkim wielokolorowe dekoracje i hiszpańskie przysmaki. Ponadto goście bawią się w rytm hiszpańskim przebojów. – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. – Wesela z motywem przewodnim są coraz popularniejsze. Para młoda pragnie bowiem zapewnić swoim gościom niezapomnianą imprezę, a dodatkowe atrakcje są ciekawe i sprawiają, że przyjęcia na długo pozostaje w pamięci gości. – dodaje.
Jakich zabobonów weselnych przestrzegają Włosi?
Polacy najczęściej wybierają na datę zaślubin miesiące, które w nazwie mają literę „r”. Włosi podobnie, jak my nie pobierają się w post i adwent. Tradycja zakazuje im zaślubin w maju i sierpniu – te miesiące mają gwarantować nieszczęśliwe małżeństwo. Sierpień symbolizuje nie tylko pecha, ale i chorobę. Podczas ceremonii ślubnej obrączki trzymają dzieci, co ma gwarantować czystość małżeństwa i dobre intencje małżonków.
A jakie są tradycje ślubne we Włoszech? Dużo zależy od regionu tego kraju. Okazuje się, że goście weselni otrzymują bombonierkę z confetti. To cukierki z migdałem w środku. Liczba cukierków ma ogromne znaczenie i musi ich być 5. Jest to liczba niepodzielna, tak samo jak niepodzielna powinna być więź pary młodej. Pan młody musi mieć przy sobie kawałek metalu, który odgania złe duchy. Z kolei panna młoda nie powinna nosić złota (oczywiście oprócz obrączki), gdyż gwarantuje ono nieszczęście. We Włoszech narzeczeni samodzielnie przygotowują listę prezentów, jakie chcieliby otrzymać od gości.
Co przyciąga pieniądze w portfelu? Produkty gwarantujące bogactwo
Co przynosi pecha do portfela, a co warto w nim mieć, aby być bogatym? Chcesz, aby twoja portmonetka i konto bankowe były zawsze pełne pieniędzy? Ciężka praca to nie wszystko. Zobacz, co jeszcze zagwa...
Sól i chleb, by zapewnić pomyślność w Niemczech
Sól i chleb to bohaterzy każdego niemieckiego wesela – podobnie, jak w Polsce. Jednak tutaj wspomniane produkty przynosi panna młoda, by zapewnić sobie pomyślność, zaś pan młody – zboże.
A jak się bawią nasi sąsiedzi na weselach? Przede wszystkim hucznie i długo, bo nawet kilka dni. Tradycją jest to, że przyszli małżonkowie powinni przepiłować pień drzewa. Ma to symboliczne znaczenie, iż razem poradzą sobie ze wszystkimi problemami. Impreza zaczyna się zazwyczaj w piątek – w tym dniu młodzi urządzają polterabend, czyli wspólne tłuczenie szkła – na szczęście.
U naszych niemieckich sąsiadów uroczystość weselna często organizowana jest na zamkach lub bardzo eleganckich restauracjach na przykład nad jeziorem. Przyjęte jest to, że goście sami sobie opłacają nocleg. Impreza zaczyna się oczywiście od pierwszego tańca, jakim jest walc. A, co jest serwowane? Oczywiście tradycyjne dania regionalne, m.in.: biała kiełbasa, kiełbasa w curry, sałatka ziemniaczana czy klopsy po królewiecku. Przebieg wesela jest podobny do tego w Polsce.
Zabobony związane z chrztem. Zobacz 12 popularnych przesądów
Zabobony dotyczące chrztu są mocno zakorzenione w naszej kulturze. Niektóre całkowicie zanikły, a w część z nich ludzie nadal wierzą. Między innymi dlatego kobiety w ciąży nie są wybierane na matki ch...
Jak wygląda wesele w Portugalii?
Impreza w Portugalii zaczyna się od mszy świętej, a jej uczestnicy dostają szczegółowy plan. Państwo młodzi mają wiele druhen i drużbów. Wskazane jest to, aby panna młoda spóźniła się na ślub – nawet godzinę! To ma gwarantować pomyślność małżeństwa. Biorąc pod uwagę czas trwania uroczystości, goście mogą liczyć na Copo-de-água – przekąskę, którą serwuje im się jeszcze przed ślubem.
W Portugalii wesela odbywają się w quintach, czyli dużych posiadłościach otoczonych zielenią. Przyjęto, że jeśli gość nie posiada partnera, powinien przyjść bez osoby towarzyszącej. Na imprezie wszyscy bowiem tańczą razem, rzadko kiedy ktoś robi to w parach. A jak wygląda kwestia posiłków? W Portugalii stoły się „nie uginają” pod ciężarem potraw. Na początku podawana jest zupa, a w odstępach czasu danie rybne i następnie dania mięsne.
Piękne tradycje rodem z Chorwacji
Tradycją w Chorwacji jest uroczyste proszenie o rękę. To tzw. prošnja za ruku. Jest to obrzęd, w którym narzeczony i jego rodzina udają się do domu narzeczonej, aby poprosić o jej rękę. Przygotowują specjalne przemówienie i oferują symboliczne prezenty, takie jak bukiet kwiatów lub butelka wina. Chorwackie wesele to przede wszystkim taniec i muzyka. Goście często śpiewają tradycyjne pieśni weselne, a pary tanecznym krokiem nazywanym „kolo” wykonują obrót wokół pary młodej.
Na imprezie nie może zabraknąć oczywiście tortu. Ciasto jest imponujących rozmiarów, zazwyczaj wielopiętrowe i udekorowane kwiatami. Para młoda, podobnie jak w Polsce, często wspólnie wykrawa pierwszy kawałek tortu. Panna młoda musi nosić koronę, która jest ozdobiona kwiatami, wstążkami i często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Po ceremonii ślubnej para młoda wypuszcza kilka balonów, które symbolizują szczęście i dobre życzenia dla ich przyszłego małżeństwa.
Co przynosi nieszczęście? Oto najpopularniejsze przesądy, w które wierzą Polacy
Dlaczego nie wolno przechodzić pod drabiną? Co oznacza znalezienie czterolistnej koniczyny? Jeśli jesteś osobą przesądną, to warto to wiedzieć. Poznaj polskie przesądy!
Słowacja ma również swoje unikalne tradycje weselne
Na Słowacji, podobnie jak w Chorwacji, istnieje również tradycja noszenia korony. Tutaj ona symbolizuje czystość i dziewictwo (podobnie, jak w Polsce biały welon). Ciekawym zwyczajem jest rzucanie słomą. Jest to zabawa, w której goście weselni rzucają na parę młodą wiązanki słomy. Symbolizuje to płodność, dobrobyt i ochronę przed złymi mocami. Państwo młodzi muszą zebrać słomę i trzymać ją pod materacem, aby przyniosła szczęście.
Po uroczystości ślubnej, kiedy para młoda opuszcza kościół lub miejsce ceremonii ślubnej, musi przejść przez specjalny „ludowy tor przeszkód”, gdzie goście próbują przeszkodzić im w przejściu. Jest to zabawny moment, pełen śmiechu i radości. Na słowackich weselach często spotyka się tortową fontannę. Jest to wielopiętrowy tort, który jest podświetlany i zdobiony sztucznym ogniem. Podczas odczytywania życzeń dla pary młodej tort zostaje rozświetlony, co tworzy niesamowity efekt wizualny.
Jak widać, każdy kraj posiada swoje własne tradycje związane z organizowaniem imprez ślubów i imprez weselnych. Można z nich czerpać, albo… tworzyć własne.
Suknie ślubne, które olśnią Twoich gości
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wydało się, co Feldman wyrabiała poza kamerami. Koleżanka z planu obnażyła prawdę
- Smaszcz komentuje nowe dziecko Hakiela. Wspomniała o jego uczuciu z Dominiką
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA