Jak wyglądają panny młode w Azji czy Afryce? Te bogato zdobione kreacje różnią się od naszych! Zobacz najpiękniejsze suknie ślubne

Anna Bartosiewicz
Panny młode z wielu zakątków świata zachwycają swoimi kolorowymi, bogato zdobionymi strojami i złoconymi ozdobami na głowy.
Panny młode z wielu zakątków świata zachwycają swoimi kolorowymi, bogato zdobionymi strojami i złoconymi ozdobami na głowy. Minhaz Box/Pexels.com
Strój panny młodej przeważnie kojarzy nam się z białą suknią i welonem. Nic bardziej mylnego. W wielu częściach świata panny młode noszą kreacje w krzykliwych barwach, bogato zdobione haftami i złoceniami. Ponadto w niektórych kulturach kolorem panny młodej jest czerwony, a nie biały. Bogate, ręcznie wyszywane stroje wyglądają naprawdę imponująco, a ich przygotowanie często zajmuje wiele tygodni. Przedstawiamy kreacje panien młodych z różnych zakątków świata.

W kulturze europejskiej dominują białe suknie ślubne. Chociaż moda na panny młode w bieli przeniosła się na inne kontynenty, to nie zawsze ta barwa dominowała na ślubnym kobiercu. W wielu krajach naturalnym kolorem panny młodej jest czerwony. Zdarza się także, że na wesela panny młode zakładają wielobarwne szaty. Wszystko zależy od kultury i regionu.

Chińska czerwień

W Chinach państwo młodzi ubierają czerwone stroje ślubne i to ten kolor dominuje podczas wesela. Tradycyjny chiński strój kobiecy nosi nazwę qipao. Ma on również swoje weselne odmiany. Nowoczesne panny młode potrafią mieć od 2 do 4 takich kreacji na zmianę. Czerwone ślubne dodatki i bukiety dodają uroczystości wyjątkowego charakteru.

Zobacz niezwykłe stroje dla panny młodej z różnych zakątków świata!

Strój ślubny w tradycji hindu

W tradycji hindu panna młoda zakłada czerwoną, obficie zdobioną suknię (jest to sari lub lengha). Ważny dodatek do weselnej kreacji stanowi mangalasutra – ciężki naszyjnik, który zazwyczaj zawiera od 2 do 8 gramów złota. Poprzez ten klejnot przywoływana jest Lakszmi, hinduska bogini bogactwa, fortuny i dobrobytu. Hindusi wierzą, że panna młoda otrzyma od niej błogosławieństwo na czas małżeństwa.

Tradycyjnie dłonie panny młodej ozdabia się henną. Natomiast po zaślubinach pan młody aplikuje kobiecie na głowę lub czoło czerwono-pomarańczowy puder, sindur. To znak, że panna młoda stała się mężatką. 

Korona dla greckiej panny młodej

W Grecji na czubku głowy panny młodej umieszcza się delikatną, jasną koronę. Tradycja ta sięga jeszcze XI wieku. Na koronę może liczyć także pan młody.

Chcesz zobaczyć więcej strojów dla panny młodej? Odwiedź naszą galerię zdjęć!

Moda weselna jest niezwykle bogata i dobrze odzwierciedla cechy kultury poszczególnych krajów. Warto zainteresować się nią podczas zagranicznego wyjazdu lub urlopu w Azji czy Afryce. Zobaczenie pary młodej na żywo może być niezwykłym przeżyciem. Uczy szacunku do innych kultur i wzbudza ciekawość świata.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Suknie ślubne, które olśnią Twoich gości

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet