Jak zorganizować wesele, żeby było udane? Konsultantka ślubna zdradza, co upodobali sobie goście weselni

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki typ wesela preferują Polacy, ale widać wyraźnie, co lubią. Danusia Miarka, konsultantka ślubna zdradziła nam, jak trendy weselne panują w Polsce.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki typ wesela preferują Polacy, ale widać wyraźnie, co lubią. Danusia Miarka, konsultantka ślubna zdradziła nam, jak trendy weselne panują w Polsce. Dmitry Zvolskiy/ Pexels.com
Jakie wesela podobają się Polakom? Jakiej lubią słuchać muzyki? Co najchętniej jedzą? Danusia Miarka, konsultantka ślubna, opowiada o tym, jakie weselne trendy warto znać, żeby zorganizować udane przyjęcie z okazji ślubu.

Rozmowa z Danusią Miarką, konsultantką ślubną w Ślubnym Impresariacie

Jakie wesela lubią Polacy: tradycyjne czy nowoczesne, bez tradycyjnych zabaw ślubnych?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w zasadzie Polacy lubią każdy rodzaj wesela. My po prostu kochamy się bawić i świętować. Inne wesela organizuje się w miastach, nieco inne w małych miejscowościach i na wsiach.

W miastach wesela są raczej mniejsze, bardziej nowoczesne, raczej bankietowe. Poza dużymi miastami częściej spotykamy wesela z tzw. przytupem i na zdecydowanie większą liczbę gości, bo nawet na kilkaset osób. Zabawy wciąż są mile widziane, ale zmienił się ich rodzaj. Na weselach odchodzimy już od przaśnych zabaw, a te żenujące już zupełnie odeszły do sfery opowiadań. Obecnie stawiamy na zabawy, mające na celu zintegrowanie lub roztańczenie gości.

Jakie formalności trzeba załatwić przed wyprawieniem wesela? W czym możecie Państwo wyręczyć swoich klientów?

Formalności różnią się, w zależności od rodzaju ślubu –zależy, czy jest to ślub cywilny, symboliczny, czy wyznaniowy, a także od obrządku religijnego. Konsultant ślubny może wyręczyć parę młodą we wszystkim poza złożeniem przysięgi małżeńskiej i podpisaniem dokumentów.

Warto przeczytać również:

O czym należy pamiętać, organizując wesele? Na co zwrócić uwagę przy planowaniu takiego wydarzenia?

Przede wszystkim należy pamiętać o podpisywaniu umów z usługodawcami, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak np. zmiana cennika dzień przed weselem lub nienależyte wykonanie usługi, na którą się umówiliśmy. Niestety, czasem z przerażeniem obserwujemy, z jaką lekkością i nadmiernym zaufaniem młode pary podchodzą do usługodawców. Zaniedbują ten ważny element, np. nie podpisując umowy z salą weselną.

Jakie wesela preferują Państwa klienci: w plenerze czy w sali ślubnej, w mieście czy poza miastem?

Ze względu na warunki pogodowe nasi klienci preferują wesela w lokalach, choć wszyscy przyznają, że wesele w plenerze ma niepowtarzalny urok. Coraz częściej jednak w plenerze organizujemy śluby, bo wiąże się to z dużo mniejszym ryzykiem i kosztami niż plenerowe wesele. To, czy para wybierze miasto czy miejscowość poza miastem, zależy głównie od tego, skąd pochodzą goście pary młodej – jeśli wszyscy mieszkają w jednej lokalizacji, pary częściej decydują się na miasto. Z kolei gdy goście są przyjezdni, klienci częściej wybierają lokale poza miastem, z zapleczem noclegowym przynajmniej dla większości zaproszonych.

Jakie posiłki i wypieki sprawdzą się najlepiej na weselu?

Na weselach wciąż króluje kuchnia polska, z ewentualnymi modyfikacjami w stronę fusion lub śródziemnomorskiej. I wciąż panuje przekonanie, że jedzenia musi być dużo, choć w trakcie imprezy okazuje się, że nikt nie jest w stanie zjeść takich ilości.

Czy należy także uwzględnić diety gości, np. wegetariańską?

Uwzględnienie specjalnych potrzeb żywieniowych jest bardzo ważnym gestem w kierunku weselnych gości. Zdarzają się osoby z poważnymi nietolerancjami pokarmowymi, które bez specjalnej diety nie mogą prawie nic zjeść w trakcie całego wesela. Specjalne propozycje dla osób na dietach, wegetarian lub wegan stały się już w zasadzie standardem, a lokale same proponują takie rozwiązania.
[promo_list]erli, uroda;25;Hity z drogerii w świetnych cenach![/promo_list]

Jaką muzykę Państwo rekomendujecie?

Taką, która bawi gości. Zespół i DJ powinni umieć wyczuć nastroje panujące na sali i grać tak, żeby goście nie chcieli schodzić z parkietu.

Co z weselnymi zabawami? Które sprawdzą się najlepiej, a z których lepiej jest zrezygnować?

Na pewno odradzam zabawy upokarzające gości, seksistowskie, wulgarne lub wymuszające picie alkoholu. Najlepiej postawić na zabawy taneczne, muzyczne lub zabawne quizy wiedzy na temat państwa młodych.

Jakie trendy utrzymują się w modzie weselnej? Jakie stroje wybierają Państwo młodzi, a jakie goście?

Państwo młodzi wciąż wybierają ślubną klasykę – białą bądź kremową długą suknię i garnitur lub smoking, choć te ostatnie są już bardziej kolorowe niż kiedyś. Goście z kolei odchodzą od eleganckich strojów. Bywa, że przychodzą na wesele w stroju casualowym, a nawet w jeansach! A szkoda, bo ślub to jednak ważna i dostojna uroczystość. Warto tę wagę i szacunek do pary młodej podkreślić ubiorem.

Kogo zapraszają państwo młodzi: najbliższą rodzinę czy również dalszych znajomych?

To zależy od regionu i zasobności portfela. Przede wszystkim zaprasza się najbliższą rodzinę i przyjaciół, a jeśli budżet na to pozwala, również dalszych znajomych. W skrajnych przypadkach pary zapraszają całą wieś.

Co można zrobić, jeśli weselni goście źle się bawią, np. nie tańczą lub nie rozmawiają ze sobą?

Tu dużą rolę odgrywa właśnie DJ lub zespół, który zajmuje się oprawą muzyczną i prowadzeniem imprezy. W tym momencie to oni powinni wykazać się inwencją w integrowaniu gości i zainteresowaniu ich czymś, np. ciekawą zabawą.

O czym należy pamiętać, planując miesiąc miodowy?

W obecnym czasie przede wszystkim trzeba na bieżąco śledzić sytuację covidową – obostrzenia w danych regionach, a także wymogi co do szczepień lub kwarantanny. Planując podróż za granicę, koniecznie należy wziąć pod uwagę strefy klimatyczne na świecie i występujące w różnych porach roku deszcze oraz huragany. Podobnie, wyjeżdżając do innego kraju, warto sprawdzić sytuację polityczną, zalecane szczepienia i wskazówki, gdzie zwrócić się w razie problemów, takich jak kradzież czy zgubienie dokumentów. Niezależnie zaś od miejsca – czy wybierzemy Polskę, czy inny kraj – trzeba pamiętać o zabraniu dobrego nastroju i cieszeniu się każdą chwilą spędzoną razem.

Co chciałaby Pani powiedzieć naszym czytelniczkom na zakończenie rozmowy?

Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w naszym życiu. Warto zaplanować go tak, aby wspominać go jako cudowne przeżycie. Ale nie można dać się zwariować. Pamiętajmy, żeby przygotowania, planowanie i nadmierna szczegółowość nie przyćmiły radości z przeżywanych chwil, które się nie powtórzą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet