Spis treści
Kiedy ubrać choinkę na święta? Najlepiej jak najwcześniej!
Przygotowania do Świąt warto zacząć jak najwcześniej – ubieranie choinki, przygotowanie dekoracji i ozdabianie mieszkania nie tylko poprawia nasz nastrój, ale też sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. To działa nawet wtedy, gdy nie odczuwamy specjalnej ochoty na takie zajęcia.
Zmiana klimatu naszego otoczenia robi jednak swoje, a przede wszystkim przywołuje nostalgiczne myśli o dzieciństwie. Psychologowie twierdzą przy tym, że choć jest to pewien rodzaj smutku i tęsknoty, ma on korzystne działanie dla psychiki.
Niezależnie od tego, jak spędziliśmy swoje młode lata, każdy ma dobre wspomnienia z przeszłości, które przywołują uczucie ciepła i pewnego rodzaju pokrzepienie. Choć właśnie teraz możesz tęsknić za swoimi nieobecnymi już bliskimi bardziej niż w ciągu roku, możesz też czuć głębszy związek z nimi i swoją rodziną, a także innymi bliskimi ludźmi.
Jak wykazali naukowcy, pozytywne działanie nostalgii nie tylko pomaga znaleźć więcej znaczenia w życiu, ale też wzmacnia więzy społeczne i zapewnia antidotum na zbiorowy niepokój.
Czytaj też: Jak wzmocnić więzi z bliskimi?
Klimat Świąt Bożego Narodzenia wspiera życie towarzyskie
Ubieranie choinki najlepiej działa na psychikę, gdy robimy to w towarzystwie, z dziećmi i dziadkami czy przyjaciółmi. Nawet w pracy nastrój poprawia nam widok udekorowanych drzewek i okolicznościowych ozdób, a tym bardziej ich wspólne zakładanie. Pijemy ze świątecznych kubków, a przed samym Bożym Narodzeniem niejedna osoba sięga chociaż po skarpetki z popularnymi motywami.
Sprawdź też: Jak uniknąć kłótni i nieporozumień w Święta?
Klimat bożonarodzeniowy sprawia też, że częściej podejmujemy pozytywne zachowania. I nawet jeśli udajemy radość i zaangażowanie, wkrótce może nam się naprawdę udzielić, bo tak działają nasze mózgi. To jedna z zasad działania terapii kognitywno-behawioralnej. Jej skuteczność ma potwierdzenie naukowe i często wiąże się z zachowywaniem się, jakbyśmy czuli się inaczej niż w rzeczywistości.
Zaczęcie od zmiany zachowania rzeczywiście może doprowadzić do zmiany stanu psychicznego. w Kilku badaniach dowiedziono np., że uśmiechanie się może sprawić, że poczujemy się szczęśliwi.
Jak poczuć świąteczny nastrój?
Świąteczny nastrój to już nawet samo oglądanie ozdób w sklepach, planowanie dekoracji do domu i kupowanie gadżetów. Wystarczy nieco zmienić wystrój pomieszczenia, dodać więcej świateł, które rzeczywiście „rozjaśniają” nam w głowach.
Dobrze jest zadbać też o odpowiedni zapach kojarzący się okresem Bożego Narodzenia. Korzenne przyprawy, pomarańcze, gałązki czy drzewka świerku czy sosny można postawić jako dekorację, choć także użyć takich właśnie naturalnych olejków eterycznych w dyfuzorze lub kominku do aromaterapii. Polecamy ponadto zimową herbatę z przyprawami.
Warto też zająć się przygotowaniem ozdób i ubieraniem drzewka. Angażowanie się w relaksujące aktywności, gdy nie masz najlepszego humoru, może doprowadzić do poprawy, więc dekorowanie choinki czy przyozdabianie mieszkania kolorowymi lampkami i świeczkami może tak samo ułatwić ci poczucie autentycznej świątecznej radości.
Jeśli więc myślisz o tym, by darować sobie świąteczne dekoracje w tym roku lub odwlekasz działanie do ostatnich chwil, być może zmienisz zdanie. Szkoda stracić takie benefity czy korzystać z nich tylko od Wigilii. Widok choinek, ozdób i światełek u innych może też sprawić, że poczujesz żal i smutek z powodu swoich decyzji, a tego lepiej unikaj, jeśli chcesz spędzić dobre Święta.
Źródło: Why Putting Up Holiday Decorations Early Could Make You Feel Happier Werywell Mind
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek