Spis treści
Przez żołądek do serca. Smaczny prezent dla mamy i dla chłopaka
Domowe przetwory mogą być trafionym i oryginalnym prezentem, w szczególności w czasach, w których mówi się, że „mamy już wszystko”. Własnoręcznie przygotowane smakołyki to nie tylko zdrowe upominki, ale także dowód na poświęcony czas i wysiłek włożony w przygotowanie takiego podarunku. Może się okazać, że dla najbliższych taki prezent będzie cenniejszy niż kupione w pędzie markowe czekoladki.
Jeśli znamy kulinarne upodobania osoby, której chcemy podarować prezent, to połowa sukcesu już za nami. W galerii dzielimy się pomysłami na samodzielnie wykonywane oraz kupne smakołyki.
Prezenty na święta prosto ze spiżarni
Prezenty świąteczne przygotowane własnoręcznie. Co można podarować bliskim?
Przetwory i nalewki zazwyczaj zaczynamy przygotowywać już w lecie i kończymy późną jesienią. Do słoików i butelek trafiają warzywa i owoce. Powstają: dżemy, powidła, syropy i nalewki, przetwory wytrawne i słodkie. Często jest to nasz coroczny rytuał i mamy swoje sprawdzone przepisy.
Jednak nie każdy ma umiejętności, możliwości lub czas, aby przygotowywać takie specjały. Słoik marynowanych grzybków lub śliwkowych powideł domowej roboty może być dla takiej osoby wyjątkowym prezentem. Aby dobrze trafić z wyborem podarunku, wystarczy znać czyjeś gusta kulinarne.
Przygotowując przetwory, warto od razu zadbać o ich estetyczne opakowanie – wybrać nowe słoiki o ładnych kształtach i ozdobnych pokrywkach oraz oryginalne naklejki do opisywania ich zawartości. Podobnie, szykując soki i nalewki, warto zawczasu pomyśleć o ładnych butelkach lub karafkach, w których będą się elegancko prezentowały w formie prezentu.
Dowiedz się więcej: Jak łatwo i elegancko zapakować gwiazdkowe upominki?
Prezent na święta ze sprawdzonego źródła. Wybór dostawcy jest ważny
Miód, syrop malinowy czy konfitura z dzikiej róży to dodatki do herbaty, po które chętnie sięgamy zimą. Dlatego mogą być udanym prezentem gwiazdkowym dla miłośnika takich smakołyków. Jeśli nie mamy sprawdzonego punktu, miód najlepiej kupić bezpośrednio od dostawcy, z pasieki cieszącej się dobrą opinią.
Szukając innych przetworów, warto przejrzeć ofertę takich stron jak Lokalny Rolnik czy Pora na Pola, które oferują produkty pochodzące bezpośrednio od rolników, hodowców i rzemieślników. Dobrym miejscem na poszukiwanie specjałów zamkniętych w słoikach są także świąteczne kiermasze i targi.
Dowiedz się więcej: Jak rozpoznać fałszywy miód z dodatkiem cukru?