Przed ślubem w tradycji hindu goście odprawiają rytuał arati, podczas którego trzymają talerze z palącymi się lampkami wotywnymi lub z płonącej kamfory. „Arati” to także pieśń śpiewana podczas rytuału.
Rytuał arati
Innym ciekawym zwyczajem w tradycji hindu jest wymiana kwiatowych girland przez nowożeńców, nazywana jai mala. Oznacza ona przyjęcie drugiej połowy do swojej rodziny i zawarcie związku.
Jai mala
W Tajlandii z okazji wesela składa się dary, co stanowi dość powszechny zwyczaj w tradycji buddyjskiej. Wcześnie rano, w dniu wesela, para młoda powinna zaprosić mnichów, aby ich nakarmić, co liczy się jako zasługa. Najlepiej jest przyjąć trzech, pięciu, siedmiu lub dziewięciu mnichów – im większa liczba, tym większa zasługa. Nikomu nie wolno zacząć jeść, dopóki mnisi nie skończą.
Innym sposobem na zdobycie zasług jest udanie się z darami do świątyni lub wypuszczenie na wolność zwierzęcia.
Składanie darów
Tajskie wesele poprzedza ceremonia Khan Maak - niegdyś bardzo ważna, dzisiaj odbywająca się często w okrojonej wersji. W jej trakcie ma miejsce procesja, w którą pan młody udaje się wraz z rodziną. Wśród dźwięków muzyki goście idą tanecznym krokiem pod dom panny młodej. Pan młody musi odtworzyć symboliczne drzwi lub bramę, aby udowodnić, że godny panny młodej i posiada odpowiednie zasoby portfela.