Zabiegi ajurwedyjskie
Ajurweda to starożytny system medycyny hinduskiej, z którego współcześnie czerpiemy coraz więcej prozdrowotnych elementów. Jednym z nich są zabiegi z wykorzystaniem podgrzanego oleju i ajurwedyjskich ziół. Obok masażu stemplami z materiału do najbardziej znanych należy masaż Shirodhara, w którym nieprzerwany strumień ciepłego oleju spływa w miejsce „trzeciego oka” między brwiami, a następnie poprzez czoło i włosy wzdłuż środka głowy. Ciepłe oleje łatwo wnikają w pory skóry, gdzie mają wspierać usuwanie toksyn. Cały proces usprawniają stosunkowo energiczne masaże i eksfoliacja skóry. Uzupełnieniem zabiegów może być terapia dźwiękiem, np. z kryształowych mis.
Jacuzzi i masaże wodne
Wanny z hydromasażem to częste wyposażenie ośrodków SPA, sportowych czy pływalni. Kąpiel z podwodnym masażem ma działanie pobudzające krążenie w skórze i rozluźniające mięśnie, a możliwość korzystania w niej grupie jedynie podbija atrakcyjność zabiegu. Ma to jednak swoje wady, bo w podgrzewanej wodzie łatwo rozwijają się zjadliwe bakterie. Dlatego z jacuzzi warto korzystać jedynie w miejscach znanych ze wzorowej higieny. Bezpieczniejsze mogą być jednoosobowe wanny z hydromasażem, również pod warunkiem regularnego ich mycia. Ciśnienie wody wykorzystuje się też w kabinach do hydromasażu i zabiegach z użyciem biczy wodnych. Oprócz ciepłej wody stosuje się też zimną, która ma działanie pobudzające i poprawiające nastrój.
Rytuały SPA
Większość centrów SPA i gabinetów kosmetycznych wprowadza trwające nawet kilka godzin zabiegi autorskie. To kompleksowe rytuały SPA z wykorzystaniem różnych technik masażu (zwłaszcza w obrębie twarzy, szyi i skóry głowy), preparatów do eksfoliacji skóry czy masek. Istotą kojącego działania rytuałów SPA jest kontakt fizyczny, ponieważ dotyk wywiera działanie relaksacyjne i poprawiające nastrój. W gabinetach pojawiają się też egzotyczne nowości. Jedną z nich jest wywodzący się z Tajlandii masaż tok sen, praktykowany od co najmniej 5 tys. lat. Wykorzystuje on drgania drewnianych narzędzi w postaci młoteczka i dłuta do pobudzania głębokich tkanek ciała, co redukuje napięcie mięśni, zmniejsza ból i harmonizuje pracę organizmu.
Aromaterapia jako element zabiegów
Działanie zabiegów SPA pogłębia aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych. Są dostępne w świeczkach z naturalnych olejów, można dodawać je do specjalnego kominka, olejku do masażu, wody do kąpieli czy np. maski do ciała. Olejki eteryczne mają działanie relaksujące i korzystne dla serca, jeśli zapewni się odpowiedni czas ich działania. Optymalnie to ok godziny (i nie dłużej), na co wskazują wyniki badania przeprowadzonego na Tajwanie. Zastosowano w nim olejek eteryczny bergamoty (charakterystyczny zapach herbaty earl grey), co doprowadziło do obniżenia tętna i ciśnienia krwi u jego uczestników. Wykorzystywanym od lat i cenionym urządzeniem relaksacyjnym są kapsuły do aromaterapii i koloroterapii, gdzie można poddać się działaniu olejków eterycznych, delikatnych świateł i pary wodnej przy hydromasażu, prysznicu vichy, a nawet biczach wodnych.