Stosuj kompresy parafinowe
Innym polecanym przez kosmetologów sposobem jest zastosowanie kompresu parafinowego. Nadaje on skórze aksamitną miękkość i nawilża ją.
W tym celu należy rozpuścić w kąpieli wodnej kostkę parafiny, a następnie zanurzyć w niej na chwilę dłonie posmarowane grubą warstwą kremu do rąk. Po stężeniu warstwy parafiny trzeba ponownie zanurzyć w niej na krótko dłonie i odczekać do wystygnięcia. Ostatni krokiem jest nałożenie rękawiczek i owinięcie dłoni ręcznikiem. Po 15 minutach kompres należy usunąć.
Co powoduje, że skóra rąk staje się sucha i podrażniona?
Częste mycie i dezynfekcja mogą powodować wysuszenie skóry dłoni. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podczas tych czynności zmienia się pH skóry i naruszona zostaje naturalna bariera ochronna naskórka, czyli płaszcz lipidowy, który pomaga utrzymać wilgoć w skórze i chronić ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Jak myć ręce, aby uniknąć wysuszenia skóry?
Aby uniknąć kontaktu ze środkami chemicznymi, najlepiej jest wybierać bezzapachowe mydła i płyny do mycia. Polecane są preparaty myjące o neutralnym pH, które nie naruszają ochronnej warstwy skóry i nie powodują jej nadmiernego wysuszania. Ręce należy myć w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a następnie dokładnie osuszyć ręce czystym ręcznikiem. Dopiero po wyschnięciu dłoni można nałożyć krem nawilżający.
Do czego może prowadzić częste mycie i dezynfekcja rąk oraz brak odpowiedniej pielęgnacji?
Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak podczas częstego odkażania rąk może prowadzić do suchości skóry, zaczerwienienia, swędzenia, łuszczenia się, a w ciężkich przypadkach nawet do pęknięć na skórze. Osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy wyprysk mogą doświadczać pogorszenia ich objawów.