Czy noszenie lateksowych rękawiczek medycznych szkodzi skórze dłoni?
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji rękawiczek medycznych jest lateks. Zapewnia on elastyczność i trwałość wykonanych z niego produktów. Niestety, ma też jedną dużą wadę – może powodować reakcje alergiczne. Objawy uczulenia na lateks widoczne są bezpośrednio na skórze dłoni (rumień, łuszczenie, pęknięcia, swędzenie czy wysuszenie skóry), ale nie tylko. Symptomy mogą też obejmować zaczerwienienie oczu, opuchliznę na twarzy, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Aby temu zapobiec, można zrezygnować z tego materiału na rzecz rękawiczek nitrylowych lub winylowych, najlepiej z warstwą kolagenu, która pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry.
Jak dbać o skórę dłoni podrażnionych częstym myciem i dezynfekcją?
Regularne mycie i dezynfekcja rąk, a także noszenie gumowych rękawiczek to w czasach epidemii koronawirusa zalecane i konieczne działania ochronne. Niestety, cierpi na tym skóra naszych dłoni. Zaczerwienienia, łuszczenie się czy pękanie naskórka to tylko kilka z objawów, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do długotrwałych uszkodzeń skóry. Sprawdź, jak należy pielęgnować dłonie podrażnione częstym odkażaniem i myciem.
Aby cieszyć się gładkimi i aksamitnymi dłońmi, warto znać zasady ich pielęgnacji. Przydają się zwłaszcza latem, gdy skóra robi się przesuszona.