Jak stres objawia się na skórze?
Stres powoduje, że stan naszej skóry może się pogorszyć. Staje się ona bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, a hormony pobudzane wewnętrznym niepokojem powodują np. zaostrzenie trądziku.
Innym skórnym objawem tego, że żyjemy w stresie, powodującym w naszym organizmie stan zapalany, może być nasilenie się objawów łuszczycy. Nerwowa atmosfera może także przyczyniać się do wystąpienia lub nasilenia pokrzywki.
Skutki stresu bywają widoczne również na paznokciach, które stają się bardziej kruche i łamliwe, oraz na włosach. Mieszki włosowe znajdujące się na spiętej skórze głowy, dosłownie ucinają włosy jak gilotyna.
Jak zredukować wpływ stresu na nasz wygląd? Najpierw należy znaleźć i wyeliminować przyczynę stresu lub postarać się zredukować jego wpływ na nasze życie. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie źródła jego pochodzenia, a drugim zadbanie o swój komfort psychiczny oraz fizyczny.
Dowiedz się więcej:
Domowe zabiegi, które pomogą zestresowanej skórze
Mając świadomość, jakie jest źródło naszego niepokoju, możemy skupić się na podjęciu działań, które poprawią wygląd naszej skóry. W pierwszej kolejności powinniśmy wprowadzić trzy zasady odnoszące się do prowadzenia higienicznego trybu życia:
- Sen – odpowiednia liczba przespanych godzin (7-9 godzin dziennie) potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Kiedy śpimy skóra odpoczywa i się regeneruje. Przyjęcie do spania pozycji na plecach dodatkowo pomoże uniknąć powstawania zmarszczek. Osoby śpiące w innej pozycji powinny kłaść twarz na poduszkach w jedwabnych, delikatnych dla skóry poszewkach.
- Dieta – warto wiedzieć, że oprócz picia właściwej ilości wody, która odpowiada za nawilżenie naszej skóry, na jej wygląd wpływają także antyoksydanty przyjmowane w pokarmach. Chronią nas przed wpływem wolnych rodników namnażających się podczas stresu. Planując posiłki należy wybierać produkty bogate w przeciwutleniacze, szczególnie w witaminę C i witaminy z grupy B oraz w magnez, kwas foliowy i cynk, które wesprą układ nerwowy.
- Aktywność fizyczna – uprawianie sportów, w szczególności na świeżym powietrzu, poprawia pracę układu krążenia, co również wpływa na wygląd skóry, która jest lepiej ukrwiona i odżywiona. Jeśli stres, z którym się borykamy jest silny, warto sięgnąć po techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe.
Domowe sposoby na zrelaksowanie skóry
Naturalne antyoksydanty w żywności. Sprawdź, które są najważniejsze i jak działają
Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to związki o działaniu ochronnym w stosunku do tkanek i elementów komórek w organizmie, a także innych składników. Zabezpieczając je przed rozkładem spowodowa...
Źródła:
- Short- and long-term effects of using a facial massage roller on facial skin blood flow and vascular reactivity Complementary Therapies in Medicine
- Signs of Stress Healthline