Zaprzyjaźnij się z metką
Metka informuje nas o włóknach, z których wykonany został materiał. Większość fachowców doradza materiały naturalne, w których skóra może oddychać. Najczęściej polecane są mieszanki naturalnych i sztucznych materiałów (mniej więcej w proporcji 80 do 20%). W przypadku dżinsów dobra proporcja to ok. 97-8% bawełny do 2-3% elastanu. Sam skład to jednak nie wszystko - nie obędzie się bez dodatkowych testów.
Pamiętajmy przy tym o podszewce! Skład i sposób wykonania podszewki odzieży jest równie istotny, co jego zewnętrzna część. Poliestrowa podszewka letniej sukienki wieczorowej to przepis na złe samopoczucie podczas wielkiego wyjścia. Wełniany płaszcz ze sztuczną podszewką to także kiepskie połączenie (wybierajmy te z wiskozą lub acetatem w podszewce).
Czy unikać poliestru?
Nie każdy przepada za ubraniami z poliestru. Sam poliester w składzie nie oznacza jednak, że ubranie będzie nietrwałe. Zła jakość ubrań z tego materiału najczęściej nie jest winą składu a jakości utkania lub szwów. Sam surowiec jest jednak tani, co sprawia, że wybierają go producenci, którzy też oszczędzają np. na jakości szwów. Dlatego, jeśli zakochamy się w jakimś poliestrowym elemencie, szczególnie zwróćmy uwagę na jakość splotu i szwów.
Sprawdź dolny szew
Kupujesz bluzkę, spodnie, koszulę, spódnicę lub sukienkę? Obróć ją na drugą stronę i sprawdź dolny szew. Dobry projekt zakłada, że może być konieczność przeprowadzenia na nim drobnych poprawek. Jeśli widzimy, że na dole spódnicy jest kawałek materiału z zewnętrznej strony - to bardzo dobyy znak. Obszycie powinno mieć rąbek na około trzy centymetry w przypadku spódnic i sukienek, górne elementy odzieży - na około dwa. Zrezygnujmy z zakupu, jeśli szew poprowadzony jest po krawędzi lub jeśli nie ma go w ogóle.
A co z nadrukami?
Jeśli mamy do wyboru dwie koszulki w tej samej cenie, przy czym jedna posiada nadruk, a druga nie - wybierajmy raczej tą bez nadruku, chyba że firma słynie z wysokiej jakości, trwałych wzorów. Znawcy branży ostrzegają, że koszt produkcji koszulki z nadrukiem jest zawsze nieco wyższy - niektórzy producenci tną więc koszty w innych dziedzinach - jakości materiału lub szwu. Jeśli tylko możemy, wybieramy wzory haftowane lub żakardowe. Jest to droższe rozwiązanie, ale zdecydowanie trwalsze.