W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.
Spis treści
Rodzaje wózków dla dzieci
Wybierając wózek dla dziecka, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, jaki rodzaj nas interesuje. Powinniśmy rozważyć czy chcemy, aby wózek został z nami na najbliższe lata, czy np. zamierzamy cięższą, stabilniejszą gondolę wymienić za kilka miesięcy na lekką spacerówkę.
Poszukując idealnego wózka, do wyboru są:
- gondole,
- wózki 4w1
- wózki 3w2,
- wózki 2w1,
- spacerówki,
- wózki sportowe,
- wózki bliźniacze.
Wózki dziecięce - różne rodzaje
Gondola – wózek dla noworodka
Wózek głęboki, czyli gondola służy dziecku w pierwszych miesiącach życia, które spędza ono w pozycji leżącej. Powinien być wygodny, głęboki i mieć łatwo składany dach. Na rynku najczęściej spotykamy wózki wielofunkcyjne składające się ze stelaża oraz nasadzanej na niego gondoli i spacerówki, ale można także kupić osobno sam wózek głęboki np. w modnym stylu retro.
Gondole są zazwyczaj stabilne, masywne i wyposażone w duże koła, które dobrze amortyzują nierówności terenu i ułatwiają podjazd na wysokie krawężniki. Decydując się na taki zakup, należy pamiętać o tym, że maluch w pierwszych miesiącach życia rośnie bardzo szybko i gondola nie posłuży mu zbyt długo.
Wózki dzięcie typu gondola
Wózki dziecięce 3w1 i wózki dziecięce 2w1, wózki 4w1
Wózek wielofunkcyjny to najbardziej popularna opcja wybierana przez przyszłych rodziców. W jego skład oprócz stelaża wchodzą:
- gondola i spacerówka (2w1),
- gondola, spacerówka i nosidło/fotelik samochodowy (3w1),
- połączenie gondoli, spacerówki, fotelika samochodowego oraz bazy do fotelika. Baza do fotelika, ma umożliwiać stabilniejszy montaż fotelika w samochodzie (4w1).
Opcja 3 w 1 sprawdzi się u osób, które nie chcą lub nie mogą w pierwszych miesiącach życia dziecka kupić osobnego fotelika samochodowego. Nosidło, które znajduje się w takim zestawie, może być wykorzystywane zarówno do przewożenia dziecka samochodem, jak i jako tymczasowa gondola wykorzystywana na krótszych dystansach.
Wózki wielofukcyjne: 4w1, 3w1, 2w1
Spacerówki
Wózki spacerowe są najdłużej używane przez dzieci, a co za tym idzie, przez rodziców. Przy zakupie pierwszego wózka często bardziej skupiamy się na jego wyglądzie i nie zwracamy uwagi na praktyczne detale, które okazują się bardzo istotne w codziennym użytkowaniu, takie jak: waga wózka, wielkość i zwrotność kół oraz sposób składania stelaża.
Niektórzy rodzice decydują się na zakup dwóch spacerówek – większej i wygodniejszej z możliwością całkowitego rozłożenia siedziska do pozycji leżącej i drugiej, mniejszej, która prosto i szybko się składa, nie zajmuje dużo miejsca, w związku z czym łatwo można zabrać ją ze sobą w podróż samochodem, pociągiem czy samolotem.
Dziecięce wózki spacerowe
Wózki podwójne lub inaczej wózki bliźniacze
Wózek podwójny, często opisywany jest w sklepach jako wózek bliźniaczy. Na jego zakup rzeczywiście zazwyczaj, decydują się rodzice oczekujący narodzi bliźniąt, ale także ci posiadający dzieci, między którymi jest niewielka różnica wieku np. rodzą się rok po roku. Na rynku dostępne są różne rodzaje wózków podwójnych, znajdziemy wśród nich zarówno podwójne gondole, podwójne spacerówki, jak i wózki z jedną gondolą i jednym siedziskiem spacerowym.
Wózki te mogą mieć zamontowane siedziska obok siebie lub jedno za drugim. Wybór konstrukcji wózka w dużej mierze zależy od tego, jak i gdzie będzie on używany. Szeroki podwójny wózek sprawdzi się u osób, które nie będą często musiały pakować go do samochodu ani poruszać się po wąskich chodnikach. Jednośladowy wózek, w którym dzieci podróżują jedno za drugim, to rozwiązanie bardziej praktyczne, które ułatwi rodzicom poruszanie się po mieście i np. korzystanie z wind.
Wózki podwójne lub dla bliźniąt
Wózki sportowe
Co odróżnia wózki sportowe (wózki do biegania) od innych wózków? Przede wszystkim mają zazwyczaj trzy duże dmuchane koła, z możliwością blokady koła przedniego, co zapewnia dobrą przyczepność i stabilność wózka. Ponadto wózek joggingowy ma tak zaprojektowany kształt stelaża, aby rodzic nie uderzał o niego kolanami podczas biegu.
Wiele modeli sportowych ma możliwość prostego przekształcenia wózka w przyczepkę rowerową, co sprawia, że przy jednym zakupie, aktywni rodzice zyskują możliwość nie tylko biegania z dzieckiem, ale także udziału we wspólnych wyprawach rowerowych.
Dostawki do wózka
Jeśli między dziećmi jest większa różnica wieku i jedno z nich powoli rezygnuje z jazdy w wózku, rodzice mogą zdecydować się na zakup dostawki do wózka. Może mieć ona formę platformy do stania albo niewielkiego siedziska z oparciem lub bez. Z platformy z powodzeniem mogą korzystać nawet starsze przedszkolaki. Wówczas dobrze jest zaopatrzyć się także w przedłużkę do rączki, co zdecydowanie poprawi komfort prowadzenia wózka.
Dostawki do wózków
Na co zwrócić uwagę wybierając wózek?
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku każdego wózka oprócz komfortu użytkowania przez dziecko, liczy się waga stelaża i sposób jego składania. Może się bowiem okazać, że zaskakująco często musimy wózek wnieść po kilku schodach lub zapakować do samochodu. Kupując wózek należy sprawdzić, czy posiada wszystkie obowiązujące w Polsce atesty bezpieczeństwa. Ponadto należy zwrócić uwagę na:
- Koła – pompowane zapewniają dobrą amortyzację, ale łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym; piankowo-kauczukowe są lekkie i odporne na zniszczenia, jednak nadają się głównie na równe miejskie chodniki; żelowe łączą w sobie właściwości kół pompowanych, jednak są od nich zdecydowanie cięższe, poza tym podnoszą cenę wózka.
- Stelaż – powinien być stabilny oraz łatwy w złożeniu. Na rynku zazwyczaj spotykamy stelaże krzyżowe, najczęściej stosowane w wózkach o charakterze retro i nowoczesne stelaże o układzie teleskopowym. Do wyboru mamy także dwa rodzaje materiału, z którego wykonane są stelaże – może być to cięższa i solidna stal lub lekkie aluminium.
- Pasy – powinny być pięciopunktowe, dzięki czemu zapewnią dziecku maksimum bezpieczeństwa, uniemożliwiające samodzielne, bądź przypadkowe rozpięcie.
- Hamulce – mogą znajdować się na przy jednym z kół lub między nimi, blokuje i zwalnia się je butem, w niektórych modelach – szczególnie sportowych – znajdziemy hamulec ręczny.
- Amortyzatory – najczęściej spotykane rozwiązanie to sprężyny wmontowane w ramę wózka, nadają się raczej na równe powierzchnie; amortyzatory wahaczowe także wbudowane są w ramę wózka, zazwyczaj przy kołach i mają podobną skuteczność; amortyzatory paskowe, czyli skórzane pasy umożlwiające bujanie wózkiem na boki, są cichee i skuteczne, ale w miarę używania mogą ulegać rozciągnięciu.
Plecaki, torby i ogranizery do wózków
Dodatkowe funkcje, które ułatwią nam korzystanie z wózka to:
- regulowana, przekładana rączka,
- obracane siedzisko,
- podparcie na stopy dziecka,
- tacka i/lub uchwyt na picie,
- kosz na zakupy.
Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zdjęcia i wyprania tapicerki, która już po kilku miesiącach użytkowania może wymagać gruntownego czyszczenia, a także sprawdzić, które z akcesoriów znajdują się w zestawie z wózkiem, a które trzeba dokupić dodatkowo:
- parasolka (najlepiej z filtrem UV),
- okrycie na nóżki lub śpiworek,
- uchwyt na picie dla opiekuna,
- moskitiera,
- folia przeciwdeszczowa.
Elementy dodatkowe do wózków
Nie lupisz przepłacać? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocji w innych sklapach internetowych:
Przegląd zabawek interaktywnych
Zabawki interaktywne to świetny przykład tego, że zabawka potrafi jednocześnie uczyć i bawić. Tego typu produkty mają bardzo wiele zalet i mogą pozytywnie wpływać na rozwój najmłodszych. Tylko które z...
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Brat Lewandowskiej chwali się swoim bogactwem! Jest po plastyku, a żyje jak hrabia
- Marcelina Zawadzka mówi o ślubie z Maxem. W tej kreacji skradłaby wszystkie serca
- SZOK: Rutkowski rezygnuje z "kwadratu"! Wróci do stylu Presleya? Tylko u nas zdjęcia
- Kurzajewski sprzedaje dom, w którym mieszkał ze Smaszcz. Mamy zdjęcia!