Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. "Uchodziły za zaginione od II wojny światowej". Zobacz zdjęcia!

OPRAC.:
Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
W Poznaniu znajduje się nie sześć, ale aż 33 dzieła, należące wcześniej do braci Grimm.
W Poznaniu znajduje się nie sześć, ale aż 33 dzieła, należące wcześniej do braci Grimm. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Prof. Eliza Pieciul-Karmińska z wydziału neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej odnalazły dwadzieścia siedem nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm. Jak informuje Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, poszukiwania trwały niemal pół roku, a odkrycie może pomóc w rozwoju badań nad twórczością autorów słynnego zbioru baśni.

Wyjątkowe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Jak przypomina placówka, już w roku 2002 w “Katalogu inkunabułów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu” prof. Wiesław Wydra zamieścił informację o sześciu woluminach (ośmiu inkunabułach i jednym starym druku z XVI w.) z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimm.

– W lutym 2023 roku prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka postanowiły podjąć poszukiwania i sprawdzić, czy w zasobach uczelnianej biblioteki mogą znajdować się jeszcze inne książki z księgozbioru Grimmów, które w niemieckim katalogu Ludwiga Deneckego zostały odnotowane jako egzemplarze zaginione. Poszukiwania trwały do czerwca 2023 r., a zbiór znalezisk udało się powiększyć o dwadzieścia siedem pozycji.

Zapiski wykonane ręką Jakuba i Wilhelma

Jak napisały wtedy badaczki, odnalezione w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu woluminy pochodzące z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, mogą znacznie przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich, a ponadto dają nadzieję, że w zbiorach BUP znajdują się też inne – uważane za zaginione – pozycje z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma”.

– Co ciekawe, odnalezione książki w wielu przypadkach zawierają zapiski wykonane ręką Jakuba i Wilhelma, którzy często wynotowywali na wyklejkach książek interesujące ich motywy. Jak podkreślają naukowczynie, notatki te mają ogromną wartość dla badań nad spuścizną Grimmów, gdyż mogą dać wgląd w metodę ich pracy oraz dobór motywów (np. w baśniach). Aby dowiedzieć się więcej, konieczne byłoby rozpoczęcie wspólnych niemiecko-polskich badań nad opisem i opracowaniem notatek.

W Poznaniu znajduje się nie sześć, ale aż 33 dzieła, należące wcześniej do braci Grimm.

Wyjątkowe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski