Wcieliły się w role wyjątkowych kobiet. Te aktorki zagrały w „Panu Tadeuszu” i innych, ważnych dla Polaków produkcjach. Przypominamy

Anna Moyseowicz
Wideo
od 16 lat
Dzięki nim mogliśmy lepiej poznać i zrozumieć historię. Młode dziewczyny i dojrzałe kobiety, mniej i bardziej znane – to one grały w filmach, które przybliżają nam losy Polski, zapisując się w ten sposób na kartach kinematografii. Przy okazji Dnia Niepodległości przypominamy wyjątkowe role aktorek.

Spis treści

Alicja Bachleda-Curuś, Grażyna Szapołowska
Role w filmach patriotycznych mają wyjątkowe znaczenie dla Polaków. Te produkcje służą nie tylko rozrywce, ale też edukacji. AKPA

Aktorki w filmach patriotycznych. To one pobudzały miłość do ojczyzny

W trakcie pracy na planie były w przeróżnym wieku i momencie swojego życia. Jedne dopiero początkujące, inne z wieloletnim doświadczeniem, ale łączy je jedno – grane przez nie postacie pamiętane są nawet po latach. Aktorki, które zagrały w filmach o charakterze patriotycznym zapisały się na kartach kinematografii w szczególny sposób. Przypominają o wielkich naukowczyniach oraz znanych bohaterkach z literatury pięknej, ale też o kobietach, które swoją codziennością udowadniały odwagę, bohaterstwo i miłość do Polski.

11 listopada, czyli Święto Niepodległości przez lata było dniem zakazanym

Od lat Święto Niepodległości, przypadające na 11 listopada, jest jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych. Tego dnia w miastach i miasteczkach odbywają się uroczyste obchody z udziałem władz, ale nie brak również oddolnych inicjatyw, jak festyny czy też biegi. Jest to również dzień wolny od pracy.

Czytaj też: Żona debiutowała jako reżyserka po 80-tce, córka dostała Oscara. Kobiety w życiu Francisa Forda Coppoli. One również zrobiły kariery

Listopad 1918 r. był w Europie czasem szczególnym. Wraz z kończącą się I wojną światową, nazywaną wówczas Wielką Wojną, w przeszłość odchodził stary porządek. Trzy mocarstwa, które pod koniec XVIII w. dokonały rozbiorów I Rzeczypospolitej, doznały klęski: Niemcy i Austro-Węgry przegrały wojnę, a carska Rosja upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. Na mapę naszego kontynentu powróciła Polska, odzyskująca niepodległość po trwającej grubo ponad wiek niewoli – podaje strona Sejmu RP.

11 listopada to symboliczna data na uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrano ją, ponieważ wtedy to zwierzchnią władzę nad wojskiem przejął Józef Piłsudski. Do dziś to właśnie marszałek jest jednym z głównych symbolów polskiej niepodległości.

Sprawdź: Przed pierwszą rozbieraną sceną uciekła z planu filmowego. Marzena Trybała w latach 80. uchodziła za seksbombę

W czasach II wojny światowej oraz PRL-u Dzień Niepodległości był świętem zakazanym. Jako święto państwowe powrócił w 1989 roku.

Role w filmach patriotycznych mają wyjątkowe znaczenie dla Polaków. Te produkcje służą nie tylko rozrywce, ale też edukacji.

Wcieliły się w role wyjątkowych kobiet. Te aktorki zagrały w...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet