Zła macocha, niedobry ojczym
Jeżeli w traktowaniu dzieci z poprzedniego związku, w porównaniu z wspólnym potomstwem widać wyraźną różnicę – jest to również powód do uzyskania rozwodu z winy współmałżonka.
"Przyjąć trzeba, że dzieci jednego ze współmałżonków z poprzedniego małżeństwa wchodzą do rodziny, która została założona przez nowy związek tego małżonka. I choć strona małżeństwa nie ma prawnych obowiązków względem dziecka swojego małżonka, to ma wobec niego obowiązki moralne."
Teściowa jak z kawałów, zięć z piekła rodem
Jeżeli pomiędzy jednym małżonkiem a rodzicami drugiego, delikatnie mówiąc, nie układa się najlepiej, może być to również brane pod uwagę jako podstawa do orzeczenia o winie za rozkład pożycia. Brak wzajemnego szacunku, znieważanie, groźby lub agresywne zachowania mogą być jednym z powodów rozpadu małżeństwa.
Wyszedł do sklepu i wrócił po pół roku
Jeśli jeden z małżonków podejmie decyzję o długotrwałym pobycie w innym mieście bez zgody partnerki – jest to kwalifikowane jako opuszczenie i może być przyczyną orzeczenia o winie.
Zmiana religii
Jeśli jeden z partnerów w trakcie trwania małżeństwa zmieni religię, a dla drugiej strony jest zbyt ważny element życia, by można było zaakceptować tę zmianę, może być to także uznane przez sąd za zawinioną przyczynę rozpadu małżeństwa.