5 z 12
Nagietki to ładne kwiaty, które kiedyś były popularne w...
fot. Mareefe (Pixabay.com)

Nagietek lekarski

Nagietki to ładne kwiaty, które kiedyś były popularne w ogródkach (jeśli mamy ogród, to warto je posiać wiosną). Nagietek jest także ziołem o naprawdę zbawiennym działaniu na skórę. Kwiaty nagietka mają działanie nawilżające i kojące. Regenerują suchą i zniszczoną skórę, pomagają przy trądziku, a także łagodzą objawy stanów zapalnych. Mają także działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

6 z 12
Pokrzywę zna chyba każdy i najczęściej ma złe wspomnienia...
fot. Mareefe (Pixabay.com)

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywę zna chyba każdy i najczęściej ma złe wspomnienia związane z poparzeniem nią. To sprawia, że nie doceniamy innych właściwości pokrzywy – a to prawdziwa skarbnica pożytecznych substancji i związków, które zadziałają korzystnie także na naszą skórę, a przede wszystkim – włosy. Do zastosowań kosmetycznych zbiera się młode liście (przed kwitnieniem roślin). Można też po prostu kupić susz. Pokrzywa wzmacnia włosy i ogranicza ich wypadanie. Działa przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo, a więc jest idealna do włosów przetłuszczających (zresztą jest jednym z podstawowych składników szamponów do takich włosów). Płukanki z pokrzywy sprawiają też, że włosy stają się elastyczne i lśniące.

7 z 12
Po rozmaryn najczęściej sięgamy w kuchni, ale przyda się...
fot. Domeckopol (Pixabay.com)

Rozmaryn lekarski

Po rozmaryn najczęściej sięgamy w kuchni, ale przyda się również w łazience. Ma on silne działanie antyseptyczne, więc działa odkażająco również na skórę. To, w połączeniu z właściwościami ściągającymi, sprawia, że świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Rozmaryn także pomaga chronić skórę przed procesami starzenia (zawiera przeciwutleniacze). Przydaje się także do walki z cellulitem – ponieważ poprawia krążenie i ujędrnia skórę.
Rozmaryn bardzo dobrze działa także na włosy – przyspiesza ich wzrost, wzmacnia i nawilża. Zwalcza też łupież i ogranicza przetłuszczanie się włosów. Warto wiedzieć, że może lekko przyciemniać włosy.

8 z 12
W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim płatki róż...
fot. Byrev (Pixabay.com)

Róża damasceńska

W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim płatki róż damasceńskich – to właśnie z nich produkuje się olejki, można także użyć róży dzikiej lub róży pomarszczonej. Nie obrywajmy jednak róż ogrodowych, ani z bukietów. Róża jest polecana przede wszystkim do cery wrażliwej, suchej, a także naczynkowej. Uelastycznia skórę i naczynka krwionośne, wyrównuje koloryt skóry i działa wygładzająco. Ma także właściwości przeciwutleniające i ściągające, więc hamuje procesy i objawy starzenia.
Płukanki z naparu z płatków róż można stosować także do włosów – będą bardziej miękkie i gładsze. W przypadku róż najwygodniejsze w użyciu są olejki, bo samodzielne nazbieranie odpowiedniej ilości płatków jest kłopotliwe.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Ona starsza od niego o 41 lat? Takie historie u polskich gwiazd! Pary z różnicą wieku

Ona starsza od niego o 41 lat? Takie historie u polskich gwiazd! Pary z różnicą wieku

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Najlepsze stylizacje Melanii Trump. Tak zapisuje się w pamięci Amerykanów i świata

Inny nos i rysy twarzy. Tak dzisiaj wygląda słynna Babe z „Dirty Dancing”

Inny nos i rysy twarzy. Tak dzisiaj wygląda słynna Babe z „Dirty Dancing”

Zobacz również

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę.  Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Gwiazdy żegnały Elżbietę Zającównę. Odeszła "sarenka o wielkich oczach..."

Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie

O TYM SIĘ MÓWI
Modelka, która zawróciła w głowie jednemu z najpotężniejszych mężczyzn na świecie