Kalina
Pochodzenie tego imienia nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie można je wywieść od starogreckiego słowa oznaczającego „piękny/dobry” (kalos). Kaliny to też rodzaj dekoracyjnych krzewów, które można uprawiać w ogrodach. Mają one piękne kwiaty (np. kalina odmiany Roseum), owoce (kalina koralowa), a niektóre kwitną nawet zimą (kalina wonna). To imię otrzymuje coraz więcej dziewczynek (od 84 w 2000 roku do 856 w 2018), a imieniny Kaliny obchodzą 11 lipca.
Laura i Wawrzyniec
Laura pochodzi od łacińskiej nazwy wiecznie zielonego krzewu o aromatycznych liściach, czyli oczywiście lauru (wawrzynu). Znamy go doskonale jako przyprawę, ale warto też zainteresować się jego uprawą, bo to atrakcyjna i pożyteczna roślina (w Polsce nadaje się do uprawy doniczkowej). Imię Laura stale zyskuje na popularności, co roku jest nadawane kilka tysięcy razy. Imieniny Laury obchodzą 22 stycznia, 6 i 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października.
Od tej samej rośliny, a dokładnie - jej polskiej nazwy (wawrzyn), wywodzi się też Wawrzyniec. Istnieje też imię Laurenty (oraz Laurencjusz), ale jest bardzo rzadko spotykane. Ta forma jest popularna w innych językach – francuski Laurent czy niemiecki Lorenz – to właśnie „nasz” Wawrzyniec.
Imieniny Wawrzyńca wypadają aż 10 razy w roku i mniej więcej tyle razy to imię jest nadawane rocznie.
Liliana, Lilianna, Lilia
Bez względu na formę, to jedno z bardziej kwiatowych imion, bo pochodzi wprost od łacińskiej lilii (lilium). Lilie były uprawiane od starożytności, a obecnie mają tysiące odmian o różnym wyglądzie i kolorach. To jedne z najbardziej efektownych kwiatów, jakie można uprawiać w ogrodach, szczególnie wspaniale prezentują się tzw. lilie drzewiaste.
W Polsce najbardziej popularną wersją jest Liliana – w ostatnich latach to imię jest nadawane kilku tysiącom dziewczynek rocznie, mniej popularna jest wersja Lilianna, a najmniej – Lilia (w 2018 odnotowano je 200 razy, a tylko w pierwszej połowie 2021 r. - 92 razy). Warto wiedzieć, że w 2013 i 2015 roku imię Lilian nadano także czterem chłopcom. Najpopularniejsze imieniny przypadają 27 lipca.
Maciej
Maciej po polsku kojarzy się wyraźnie z maciejką, czyli delikatną, ale przepięknie pachnącą rośliną. Jednak z pochodzeniem nazwy i imienia sprawa jest bardziej skomplikowana. Imię pochodzi z hebrajskiego i oznacza „dar Jahwe”. Natomiast nazwa rośliny - od pewnego włoskiego botanika o nazwisku Matthioli, które z kolei ma związek z włoską wersją imienia „Maciej” (łacińska nazwa maciejki to Matthiola longipetala). Zatem, choć okrężną drogą – maciejka i Maciej mają wiele wspólnego.
Ostatnio popularność tego imienia spada, jednak i tak co roku jest nadawane kilku tysiącom chłopców. Imieniny Macieje obchodzą 30 stycznia, 14 maja, 30 czerwca i 11 listopada.