9 z 23
Pochodzenie tego imienia nie jest do końca jasne....
fot. MrGajowy3 (Pixabay.com)

Kalina

Pochodzenie tego imienia nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie można je wywieść od starogreckiego słowa oznaczającego „piękny/dobry” (kalos). Kaliny to też rodzaj dekoracyjnych krzewów, które można uprawiać w ogrodach. Mają one piękne kwiaty (np. kalina odmiany Roseum), owoce (kalina koralowa), a niektóre kwitną nawet zimą (kalina wonna). To imię otrzymuje coraz więcej dziewczynek (od 84 w 2000 roku do 856 w 2018), a imieniny Kaliny obchodzą 11 lipca.

10 z 23
Laura pochodzi od łacińskiej nazwy wiecznie zielonego krzewu...
fot. Anandasandra (Pixabay.com)

Laura i Wawrzyniec

Laura pochodzi od łacińskiej nazwy wiecznie zielonego krzewu o aromatycznych liściach, czyli oczywiście lauru (wawrzynu). Znamy go doskonale jako przyprawę, ale warto też zainteresować się jego uprawą, bo to atrakcyjna i pożyteczna roślina (w Polsce nadaje się do uprawy doniczkowej). Imię Laura stale zyskuje na popularności, co roku jest nadawane kilka tysięcy razy. Imieniny Laury obchodzą 22 stycznia, 6 i 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października.

Od tej samej rośliny, a dokładnie - jej polskiej nazwy (wawrzyn), wywodzi się też Wawrzyniec. Istnieje też imię Laurenty (oraz Laurencjusz), ale jest bardzo rzadko spotykane. Ta forma jest popularna w innych językach – francuski Laurent czy niemiecki Lorenz – to właśnie „nasz” Wawrzyniec.

Imieniny Wawrzyńca wypadają aż 10 razy w roku i mniej więcej tyle razy to imię jest nadawane rocznie.

11 z 23
Bez względu na formę, to jedno z bardziej kwiatowych imion,...
fot. Zoosnow (Pixabay.com)

Liliana, Lilianna, Lilia

Bez względu na formę, to jedno z bardziej kwiatowych imion, bo pochodzi wprost od łacińskiej lilii (lilium). Lilie były uprawiane od starożytności, a obecnie mają tysiące odmian o różnym wyglądzie i kolorach. To jedne z najbardziej efektownych kwiatów, jakie można uprawiać w ogrodach, szczególnie wspaniale prezentują się tzw. lilie drzewiaste.

W Polsce najbardziej popularną wersją jest Liliana – w ostatnich latach to imię jest nadawane kilku tysiącom dziewczynek rocznie, mniej popularna jest wersja Lilianna, a najmniej – Lilia (w 2018 odnotowano je 200 razy, a tylko w pierwszej połowie 2021 r. - 92 razy). Warto wiedzieć, że w 2013 i 2015 roku imię Lilian nadano także czterem chłopcom. Najpopularniejsze imieniny przypadają 27 lipca.

12 z 23
Maciej po polsku kojarzy się wyraźnie z maciejką, czyli...
fot. BARBARA808 (Pixabay.com)

Maciej

Maciej po polsku kojarzy się wyraźnie z maciejką, czyli delikatną, ale przepięknie pachnącą rośliną. Jednak z pochodzeniem nazwy i imienia sprawa jest bardziej skomplikowana. Imię pochodzi z hebrajskiego i oznacza „dar Jahwe”. Natomiast nazwa rośliny - od pewnego włoskiego botanika o nazwisku Matthioli, które z kolei ma związek z włoską wersją imienia „Maciej” (łacińska nazwa maciejki to Matthiola longipetala). Zatem, choć okrężną drogą – maciejka i Maciej mają wiele wspólnego.

Ostatnio popularność tego imienia spada, jednak i tak co roku jest nadawane kilku tysiącom chłopców. Imieniny Macieje obchodzą 30 stycznia, 14 maja, 30 czerwca i 11 listopada.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Dymiące się znicze i tłumy na cmentarzach. Tak wyglądało Wszystkich Świętych w PRL-u

Dymiące się znicze i tłumy na cmentarzach. Tak wyglądało Wszystkich Świętych w PRL-u

Kiedyś każdy miał go w szafie! Gwiazdy postawiły na ten modny akcent

Kiedyś każdy miał go w szafie! Gwiazdy postawiły na ten modny akcent

Sukienka jesienna do pracy i na spotkanie na mieście. Trendy, które noszą gwiazdy

Sukienka jesienna do pracy i na spotkanie na mieście. Trendy, które noszą gwiazdy

Zobacz również

One mają do czynienia ze śmiercią na co dzień. Jak wygląda praca ze zwłokami?

One mają do czynienia ze śmiercią na co dzień. Jak wygląda praca ze zwłokami?

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce