Malina
To imię, wbrew oczywistym skojarzeniom, nie pochodzi od nazwy rośliny o pysznych i zdrowych owocach, ale powstało prawdopodobnie jako zdrobnienie od Magdaleny lub Amalii. Budzi jednak wątpliwości Rady Języka Polskiego, która nie zaleca stosowania go. Niezależnie od tej opinii, to imię co roku jest nadawane kilkudziesięciu dziewczynkom. Maliny obchodzą imieniny 24 sierpnia.
Malwina
Imię Malwina po polsku kojarzy się z malwą. Jednak, choć jego pochodzenie jest różnie podawane, z roślinami nie ma nic wspólnego (tłumaczy się je jako „prawowierna” lub o „gładkim czole”, a pochodzi z galickiego lub najstarszej formy języka niemieckiego). Co roku jest nadawane kilkuset dziewczynkom. Imieniny Malwiny są tylko raz w roku – 4 lipca.
Małgorzata
Z kwiatami ma także związek imię Małgorzata. Wprawdzie wywodzi się od słowa oznaczającego zarówno perłę, jak i kwiat (pochodzi z sanskrytu, za pośrednictwem greki i łaciny) - margerita, margarites. Po polsku margerytkami nazywa się popularne łąkowe kwiaty, które mają też gatunki ozdobne – uprawne. Ich botaniczna nazwa to jastruny (złocienie). W innych językach „margerytki” mogą oznaczać też stokrotki. To imię przez wieki było bardzo popularne, obecnie jest nieco rzadziej dawane (około 1500 razy rocznie). Za to imieniny Małgorzaty wypadają aż 12 razy w roku.
Narcyz i Narcyza
To imię pochodzące z greckiej mitologii, a wiąże się niezwykle przystojnym i nieczułym młodzieńcem – Narcyzem. Gardząc uczuciami nimf, zakochał się we własnym odbiciu i… zmarł z tęsknoty za sobą, a na jego grobie wyrosły kwiaty, które znamy jako narcyzy.
O ile mit może nie zachęcać do nadawania tego imienia, to już piękne wiosenne kwiaty – jak najbardziej. Występują one w bardzo wielu gatunkach i odmianach, a uprawiać je można w każdym ogrodzie (sezonowo także w doniczkach). To chyba jednak nie przekonuje rodziców, bo od 2000 roku to imię nadano zaledwie sześć razy (wszystkie w 2002 roku). Istnieje też żeńska forma – Narcyza, która jednak nie jest ostatnio w ogóle rejestrowana (warto natomiast wspomnieć o historycznej postaci Narcyzy Żmichowskiej). Imieniny Narcyzów wypadają aż 6 (!) razy w roku.