Oliwia
To imię w Polsce jest popularne od stosunkowo niedawna, ale rodowód prawdopodobnie ma starożytny. Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego drzewo oliwne oraz oliwki. Drzewa oliwne mają ogromne znaczenie już od kilku tysięcy lat. W Polsce można uprawiać je w doniczkach, głównie dla dekoracji.
Imię Oliwia należy ostatnio do dość popularnych – najwięcej nadawano ich w latach 2006-8 – prawie 10 tysięcy rocznie; obecnie – o ponad połowę mniej. Imieniny Oliwii są dwa razy w roku: 5 marca i 15 czerwca.
Róża
W przypadku tego imienia związek z „królową ogrodów” jest ewidentny i jednoznaczny. Imię pochodzi z łaciny – od „rosa” czyli „róża”. W Polsce to imię odnotowano już w XV wieku, a obecnie co roku jest nadawane kilkuset dziewczynkom i w ostatnich latach zyskuje na popularności. Róże obchodzą imieniny 5 razy w roku (6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia).
Możliwe, że od łacińskiego słowa "rosa" wywodzą się także imiona Rozalia i Rozamunda, jednak bardziej prawdopodobne jest ich inne pochodzenie (germańskie), a zbieżność brzmienia jest przypadkowa.
Weronika
Imię Weronika należy do tych, które z roślinami się nie kojarzą. I rzeczywiście – po grecku oznacza ono „niosąca zwycięstwo”. Ale w średniowieczu utożsamiano je ze św. Weroniką i to prawdopodobnie od tej postaci nadano nazwę kwiatom, których polska nazwa brzmi przetacznik, łacińska - Veronica. Stanowią one dość liczną i zróżnicowaną grupę – od okazałych roślin, uprawianych jako ozdobne, po delikatne i piękne przetaczniki ożankowe, często spotykane na łąkach i trawnikach.
Imię Weronika jest coraz rzadziej nadawane, jednak i tak co roku otrzymuje je kilka tysięcy dziewczynek. Imieniny Weroniki obchodzą 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 i 12 lipca.
Wioleta, Wioletta, Wiola
Imiona te pochodzą od łacińskiego fiołka („viola”). Te niewielkie, ale piękne kwiaty mają wiele gatunków. Wiosną pięknie pachną fiołki wonne, fiołki trójbarwne są wykorzystywane jako zioło, a ogrodowe bratki – również są fiołkami.
Oryginalnie Wioletta to zdrobnienie od Viola, choć w języku polskim „Wiolettę” często skraca się do „Wioli”. Warto wiedzieć, że po polsku uznane są różne wersje zapisu – przez jedno lub dwa „t”; niezależnie istnieje też imię „Wiola”. Natomiast Rada Języka Polskiego nie zaleca pisowni przez „v”.
Popularność tego imienia spada w ostatnich latach – z kilkuset do kilkudziesięciu nadań rocznie. A najpopularniejsze imieniny przypadają 29 października.