#7 pocałunek Judasza
Pocałunek Judasza to biblijny symbol, który na stałe zapisał się w kulturze. "A zdrajca dał im taki znak: 'Ten, którego pocałuję, to On; chwyćcie Go i prowadźcie ostrożnie!'. Skoro tylko przyszedł, przystąpił do Jezusa i rzekł: 'Rabbi!', i pocałował Go." (Mk. 14 43-47)
Pocałunek stał się symbolem zdrady i po dziś dzień funkcjonuje w języku jako związek frazeologiczny.
#6 Leonid Breżniew i Erich Honecker
To jeden z najsłynniejszych pocałunków politycznych, do którego doszło w 1979 r. podczas spotkania z okazji 30-lecia powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Nazywany braterskim, choć tak naprawdę namiętny pocałunek przywódcy Niemieckiej Republiki Demokratycznej (Honecker) i Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (Breżniew) doczekał się niejednej malarskiej reprodukcji.
Autorem murala, który pojawił się na Murze Berlińskim, tym samym stając się ikoną popkultury, jest rosyjski malarz - Dimitrij Vrublow.
#5 "Pocałunek" Klimta
Jeśli powiemy "pocałunek" i pomyślimy "malarstwo" - wynik jest tylko jeden. Słynny, secesyjny obraz wiedeńskiego malarza doczekał się wielu reprodukcji. Jest to jedno z dzieł, które kojarzy praktycznie każdy.
Jeśli nie z płótna to z kubków, nadruków na koszulkach, czy podkładek pod myszkę.
#4 Jan Paweł II całujący ziemię
Jednym z najważniejszych gestów Jana Pawła II było całowanie ziemi, do której przybył.
Jak sam pisał: "Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od świętego Jana Marii Vianneya". (Dar i tajemnica: w pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich, Jan Paweł II, 1996 r.)