Brak wystarczającej ilości wody
Poziom zapotrzebowania na wodę uzależniony jest od wielu czynników w tym m.in. od wieku, płci, ogólnego stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Dla uproszczenia często podaje się, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 2 l wody dziennie. Rola wody w procesie odchudzania jest bardzo istotna, ponieważ wpływa ona pozytywnie na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, a przy tym oczyszcza organizm z toksyn. Oprócz tego optymalna podaż wody poprawia metabolizm i usprawnia pracę jelit.
Zbyt mało błonnika w diecie
Jedną z przyczyn problemów odchudzaniem jest niedocenienie roli błonnika w codziennej diecie. Jest to istotne m.in. dlatego, że produkty bogate w błonnik są zazwyczaj niskokaloryczne, a przy tym sycące. Dodatkowo błonnik pozytywnie wpływa na pracę jelit. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że błonnik zapobiega wchłanianiu tłuszczów.
Metale ciężkie
Jednym z najbardziej zaskakujących czynników na liście wrogów odchudzania są metale ciężkie. Jak wykazują badania naukowe odchudzanie, mogą utrudniać w szczególności dwa metale ciężkie: brom i tal. Ich źródłem mogą być ryby, bytujące w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych i zanieczyszczone powietrze.