Niewystarczająca podaż białka
Białko jest niezbędne w procesie odchudzania i budowania masy mięśniowej. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że poziom zapotrzebowania na białko uzależniony jest od: stanu gospodarki energetycznej naszego organizmu, stanu fizjologicznego i wieku, ogólnego stanu zdrowia, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w kontekście odchudzania, ponieważ u osób regularnie trenujących zwiększa się zapotrzebowanie na białko. Co istotne, białko zapewnia uczucie sytości, a tym samym zmniejsza apetyt, a także przyśpiesza metabolizm.
Stosowanie diet rygorystycznych
Stosowanie diet ekstermalnych nie jest zalecane, ponieważ ich częstą konsekwencją jest niedobór witamin i substancji mineralnych, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Ponadto diety niskokaloryczne, chociaż mogą prowadzić do szybkiej utraty tkanki tłuszczowej, to w dłuższej perspektywie skutkują spowolnieniem metabolizmu. Ponadto po zakończeniu takiej diety bardzo łatwo o efekt jojo, co związane jest m.in. ze zwiększeniem poziomu hormonu głodu: greliny, czego efektem jest powrót do niezdrowych nawyków żywieniowych.
Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym
Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym ( m.in. ryż, mąka pszenna i kukurydziana, napoje słodzone, ziemniaki, dynia, arbuz, tapioka, mleko ryżowe), skutkuje szybkim wzrostem poziomu cukru, czego konsekwencją jest nadmierny wyrzut insuliny. Wówczas aktywuje ona lipogenezę, czyli tworzenie się tkanki tłuszczowej.
Nieregularne spożywanie posiłków
Systematyczne i regularne spożywanie posiłków jest niezbędne nie tylko przy redukcji tkanki tłuszczowej, ale również do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki „przyzwyczajeniu organizmu” do stałych godzin przyjmowania posiłków nie musi on tworzyć rezerwy energii. Poza tym jedzenie tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni zazwyczaj, skutkuje tym, że jemy zbyt obfity posiłek, co z kolei jest prostą drogą do nadwyżki kalorycznej i… nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.