Nie zajmuj się pracą po godzinach
Wielu pracowników zbyt bardzo angażuje się w swoją pracę. Ten problem mają zwłaszcza osoby młode, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, ale również - psycholodzy, pijarowcy czy tzw. nauczyciele z powołania.
Natłok obowiązków i presja otoczenia mogą negatywnie wpływać na twoje samopoczucie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o work-life balance, czyli równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
Idź na zwolnienie lekarskie
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wypalenie zawodowe to zjawisko związane z życiem zawodowym. Jego definicja pojawia się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ang. International Classification of Diseas) ICD-11, chociaż WHO nie uznaje go za chorobę.
Według WHO wypalenie zawodowe to „chroniczny stres w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany”. Aby poradzić sobie z tym syndromem, trzeba usunąć źródło stresu.
Znajdź nową pracę
Czasem pomocna w walce z wypaleniem zawodowym okazuje się zmiana pracodawcy. Oczywiście nie jest to panaceum na wszystkie problemy, ale w wielu sytuacjach decyzja o odejściu z firmy wydaje się nieunikniona. Nie musisz postrzegać jej w kategorii porażki czy wyzwania. Potraktuj zmianę jak kolejny etap w życiu, a jeżeli nie masz pomysłu na siebie, możesz odwiedzić doradcę zawodowego lub profesjonalnego coacha.