3. Przygotuj stanowisko pracy
Przestrzeń do pracy ma duży wpływ na naszą efektywność. Powinna ona być wyraźnie oddzielona od przestrzeni sypialnej, aczkolwiek nie musi być zorganizowana przy biurku. Równie dobrze można pracować przy stole w kuchni lub w salonie, z widokiem na drzewa. Na ten czas najlepiej jest odłożyć na bok wszystkie rzeczy, które mogą przeszkadzać w pracy. Ważne, aby pracownik dobrze się w czuł w kąciku do pracy.
Niektóre osoby pracujące przed komputerem lubią, gdy mają przed sobą wolną przestrzeń. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem może być postawienie biurka naprzeciwko okna lub umieszczenie w zasięgu wzroku rośliny, na którą będzie można popatrzeć, myśląc. W trakcie pracy powinno się także zadbać o odpowiednie oświetlenie, np. odsłonić okna.
2. Usuń ze swojego otoczenia rozpraszacze
Na czas pracy warto usunąć ze swojego otoczenia wszelkie możliwe rozpraszacze, np. wyłączyć zbędne aplikacje i powiadomienia. Jeżeli w domu są małe dzieci, dobrze jest uzgodnić z partnerem takie godziny pracy, aby jedna osoba mogła skupić się na swoich obowiązkach, a druga zajmowała się w tym czasie maluchami.
Warto również wprowadzić ogólnie obowiązujące zasady ułatwiające mieszkanie ze starszymi domownikami. Można poprosić nastolatków, aby w godzinach pracy nie słuchali głośno muzyki czy wychodzili z psem na spacer.
W czasie pracy lepiej jest wstrzymać się z czytaniem wiadomości o koronawirusie, które nie tylko są źródłem dodatkowego stresu, ale także mogą powodować niepotrzebne napięcie, poczucie lęku, strachu i zagrożenia.
1. Zadbaj o regularne posiłki i „dojazd” do pracy
Brak konieczności wychodzenia z domu może wywołać w pracowniku przygnębienie. Jeżeli sytuacja na to pozwala, warto przed pracą wyjść na spacer z psem, albo chociaż przewietrzyć się na balkonie czy pojeździć na rowerku stacjonarnym. Ruch i świeże powietrze pobudzają do działania.