7. Wyznacz sobie sztywne godziny pracy
Niezależnie od tego, jaki czas pracy obowiązuje pracownika – elastyczny czy z góry określony, warto wyznaczyć sobie sztywne godziny pracy. Pozostali domownicy powinni wiedzieć, kiedy pracujemy, aby nie przeszkadzać nam w tym czasie. Jeżeli pracownik musi pozostać w stałym kontakcie z zespołem lub klientami, warto ich także poinformować, w jakich godzinach będziemy dostępni.
6. Zaplanuj dzień
Dobrą praktyką jest ustalenie planu dnia i harmonogramu pracy na dany dzień. Warto pod koniec tygodnia zrobić listę zadań na następne 7 dni, a także korzystać z tzw. checklist z wypunktowanymi rzeczami do zrobienia i przewidywanymi nagrodami, np. za realizację trzech najważniejszych celów na dany dzień.
5. Nie pracuj w piżamie
W związku z pandemią koronawirusa pracownicy spędzają większość czasu w domu. Z uwagi na zaistniałą sytuację bardzo ważne jest dbanie o higienę psychiczną. Psycholodzy zalecają wprowadzenie pewnej rutyny i przestrzeganie podobnych zasad jak podczas pracy w siedzibie firmy.
Warto wstać dostatecznie wcześnie, aby ubrać się, umyć, pościelić łóżko i zjeść śniadanie. Specjaliści odradzają pracę z łóżka, ponieważ nie tylko może ona negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, ale także – spowodować rozleniwienie i spadek koncentracji.
4. Uprawiaj aktywność fizyczną
Przez koronawirusa nie tylko jesteśmy zdani na pracę zdalną, ale także musieliśmy zrezygnować z aktywności fizycznej w grupie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ćwiczyć samodzielnie – wręcz przeciwnie, warto wygospodarować czas na ruch, aby zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Osoby, które biegają, jeżdżą na rowerze czy uprawiają jogę, powinny kontynuować te aktywności bez towarzystwa innych, najlepiej w miejscach mniej uczęszczanych przez ludzi, chyba że służby sanitarne zalecają inne postępowanie.