3. „Kobiety kierują się emocjami, a mężczyźni rozumem”
Niektórzy pracodawcy żyją w przeświadczeniu, że kobiety są bardziej emocjonalne niż mężczyźni, a to czyni je gorszymi pracownicami. Margaret Szwed, właścicielka agencji marketingu i PR Kobiety Sukcesu, uważa, że to krzywdzący stereotyp. Jak przypomina, kobieta jest w stanie wziąć na siebie dużą odpowiedzialność. Potrafi być dobrą szefową i kierowniczką działu. Pod względem zdolności zarządczych w niczym nie ustępuje mężczyźnie.
2. „Kobiety powinny opiekować się dziećmi i domem”
Wśród wielu Polaków pokutuje przekonanie, zgodnie z którym to kobieta powinna zrezygnować z pracy, aby zostać w domu z dziećmi albo zająć się przygotowaniami do świąt. Dużo mniej firm uwzględnia podział obowiązków między przedstawicieli obu płci.
Obarczanie kobiet odpowiedzialnością za dbaniem o mir domowy sięga jeszcze czasów przed chrześcijaństwem. Wystarczy wspomnieć Hestię, opiekunkę ogniska domowego z mitologii greckiej. Nie znaczy to jednak, że takie podejście jest słuszne we współczesnym świecie. Wręcz przeciwnie, może ono prowadzić do dyskryminacji w miejscu pracy.
Monika Kurdej podaje przykład swojego byłego pracodawcy, który oferował pracownicom dodatkowy dzień wolny przed świętami. Bezpłatny urlop na przygotowania do Bożego Narodzenia nie przysługiwał mężczyznom.
1.
Niektórzy pracodawcy wierzą, że kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z tzw. multitaskingiem. Takie myślenie może być zwodnicze. Według Moniki Kurdej, terapeutki otyłości | psychodietetyczki, sukces często wynika po prostu z dobrej organizacji czasu.
- Zakłada się, że wielozadaniowość to domena kobiet, przy czym zapomina się o tym, że jednak koncentracja ma sens. A do tej prowadzą umiejętności związane z planowaniem i zarządzaniem sobą w czasie. Gdy tzw. wielozadaniowa kobieta nauczy się precyzyjniej planować, wtedy okazuje się, że lepiej zarządza pracą, sprawniej deleguje zadania i wtedy automatycznie staje się lepszą liderką – uważa ekspertka.