6. Nieodpłatną opiekę można zamienić na 117 mln miejsc pracy
Raport Oxfam odsłania smutną prawdę na temat podatków. Autorzy badania utrzymują, że opodatkowanie najbogatszych osób i korporacji nie jest dostateczne. To wina rządów, które zaniżają podatki na korzyść najbardziej wpływowych osób.
Oxfam snuje dywagacje na temat podatku dla najzamożniejszych. Gdyby musieli oni płacić podatek warty 0,5% ich majątku przez następne 10 lat, za pozyskane środki można by stworzyć 117 milionów miejsc pracy w takich sektorach, jak opieka nad osobami starszymi i dziećmi, edukacja czy zdrowie – podkreślają autorzy badania.
Co ciekawe, podobne rozwiązanie, a mianowicie tzw. daninę solidarnościową, wprowadzono w Polsce. Zgodnie z przepisami, najbogatsi Polacy muszą zapłacić podatek w wysokości 4% od nadwyżki dochodów przekraczających 1 mln złotych.
5. Obowiązki uniemożliwiają podjęcie pracy 42% kobiet
W ujęciu globalnym aż 42% kobiet w wieku produkcyjnym nie może znaleźć pracy ze względu na odpowiedzialność związaną z opieką. W podobnej sytuacji znajduje się zaledwie 6% mężczyzn.
4. ⅔ stanowisk związanych z opieką obsadzają kobiety
Kobiety stanowią ⅔ wszystkich osób zatrudnionych w sektorach związanych z opieką: pracują w żłobkach, jako opiekunki socjalne i osoby pomagające w opiece. Często są źle wynagradzane, mają dostęp do świadczeń społecznych w ograniczonym zakresie i pracują w nieregularnych godzinach, co może mieć negatywne przełożenie na ich stan zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
3. Kobiety przepracowują za darmo 12,5 miliarda godzin dziennie
Każdego dnia kobiety i dziewczynki na całym świecie przepracowują bezpłatnie 12,5 miliarda godzin w roli opiekunek.
Oxfam szacuje, że do 2030 r. 2,3 miliarda ludzi na całym świecie będzie wymagało opieki. To o 200 milionów więcej niż w 2015 roku. Organizacja ostrzega, że powinniśmy spodziewać się globalnego kryzysu opieki.