Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje na: niepełnosprawne dziecko, osobę niepełnosprawną w wieku powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobę niepełnosprawną w wieku powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia lub osobę, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny w 2022 r. wynosi 215,84 zł miesięcznie.
5. Świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne to waloryzowane raz do roku świadczenie rodzinne przyznawane z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad członkiem rodziny z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniem o niepełnosprawności i ze wskazaniem do stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby ze względu na znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego, codziennego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Pomoc może otrzymać matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka, osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną lub inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny (oprócz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności).
Kiedy zostanie wypłacone świadczenie pielęgnacyjne i w jakiej kwocie?
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem przez tą osobę 18. roku życia lub przed ukończeniem przez nią 25. roku życia i podczas nauki w szkole lub szkole wyższej.
Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2022 r. wynosi 2119 zł miesięcznie.
4. Specjalny zasiłek opiekuńczy
O specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny oraz ich małżonkowie. Świadczenie przysługuje w przypadku rezygnacji z pracy lub niepodejmowania zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej, aby opiekować się osobą niepełnosprawną.
O przyznaniu specjalnego zasiłku opiekuńczego decyduje kryterium dochodowe dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki.