Skutki zrezygnowania z makijażu: trądzik i podrażnienia skóry mogą ustąpić
Makijaż często ma za zadanie zasłaniać niedoskonałości, to jak na ironię może je też powodować. Choć trudne może być oparcie się zakryciu pryszcza podkładem, to warto z niego zrezygnować. Nadużywanie makijażu może podrażniać skórę lub powodować różne wykwity. Robienie przerw od nakładania kosmetyków kolorowych może poprawić kondycję skóry. Tutaj ponownie należy przypomnieć, jak ważne jest oczyszczanie. Skóra bez makijażu, ale nieoczyszczona, brudna i z pozostawionym martwym naskórkiem poskutkuje zatkanymi porami, które mogą doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych.
Skutki zrezygnowania z makijażu: mniejsza podatność na infekcje
Skóra jest pierwszą linia obrony przed infekcjami. Choć mogłoby się wydawać, że makijaż może nas w jakiś sposób chronić, to może być on siedliskiem różnych zarazków. Całkowicie nieświadomie możemy nakładać na naszą twarz produkty zanieczyszczone bakteriami, co może doprowadzić do potencjalnej infekcji lub choroby. Zakrywanie skaleczeń czy ran makijażem może też zakłócić proces gojenia skóry. Dlatego też warto dać twarzy przerwę od malowania się i pozwolić działać swobodnie.
Skutki zrezygnowania z makijażu: brak makijażu może złagodzić stan zapalny
Makijaż może podrażniać stany zapalne, dlatego niemalowanie się przez jakiś czas jest dobrym wyborem, jeśli się z nimi borykamy. W składzie kosmetyków są m.in. substancje drażniące, takie jak barwniki perfumy. Jeżeli pozostają na skórze przez długi czas, mogą powodować stany zapalne. Na tego typu reakcje szczególnie narażone są osoby z wrażliwą skórą i zmagające się z trądzikiem różowatym. Unikanie lub przerwa od makijażu pomogą uniknąć niepożądanych skutków.
Skutki zrezygnowania z makijażu: mniej widoczne pory
Przez makijaż pory skóry nie mogą się oczyszczać i stają się bardziej zauważalne. Brak makijażu sprawi, że pory z czasem wydadzą się mniejsze i mniej widoczne. To efekt czystej skóry, która nie jest pokryta kosmetykami. Niepomalowana twarz wydaje się gładsza.