Predyspozycje do chorób
Po rodzicach dziedziczymy również predyspozycje do niektórych chorób. Związane jest to z przekazywaniem określonych mutacji genetycznych. Przykładowo, jeśli mama i babcia chorowały na nowotwór piersi, to mogły przekazać swojej córce mutację genu BRCA1, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby aż o 80 proc. Oprócz tego po swoich rodzicach możemy dziedziczyć predyspozycje do: otyłości, cukrzycy, chorób serca, a także chorób nowotworowych.
Typ urody
To jak wyglądamy uwarunkowane jest przede wszystkim genetyką. Z tym że wiele zależy od tego, czy dany gen jest dominujący, czy recesywny. Przykładowo, jeśli matka ma włosy proste (cecha recesywna), a ojciec kręcone (cecha dominująca) to dziecko z duży prawdopodobieństwem, będzie miało włosy kręcone. Oprócz tego po swoich rodzicach dziedziczymy kolor oczu. Odpowiadają za to dwa główne geny EYCL1, EYCL2 oraz EYCL3. Wiadomo również, że w naszym kodzie genetycznym znajdują się dziedziczone informacje o: kolorze skóry, włosów, a także rysach twarzy.
Wzrost
Po swoich rodzicach dziedziczymy również wzrost, przy czym jest to uwarunkowane więcej niż jednym genem. Badacze z Kanady, Wielkiej Brytanii i USA zidentyfikowali aż 83 warianty genów, które mogą odpowiadać za wzrost. Prawdopodobnie to właśnie zestaw genów dziedziczony od ojca ma większy wpływ na nasz wzrost.
Dojrzewanie płciowe
Zarówno dojrzewanie płciowe, jak i pokwitanie uwarunkowane jest zestawem dziedziczonych genów. Według badań czas pierwszej miesiączki i czas menopauzy (ostatniej miesiączki) można oszacować na podstawie doświadczeń matki i babci.