Co oznacza zielony, a co żółty katar u dziecka? Domowe sposoby na zatkany nos i katar u niemowlaka złagodzą uciążliwe objawy infekcji

Paulina Dragan, Monika Góralska
Katar i zatkany nos u dziecka zwykle są objawem infekcji, a kolor wydzieliny pozwala określić czy jest ona wywołana przez wirusy czy bakterie.
Katar i zatkany nos u dziecka zwykle są objawem infekcji, a kolor wydzieliny pozwala określić czy jest ona wywołana przez wirusy czy bakterie. ababaka/123rf.com
Katar u niemowlaka to dość częsta dolegliwość, która jest nie tylko uciążliwa, ale też niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Kolor kataru pozwala odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej i zastosować odpowiednie leczenie. Sprawdź więc, jak rozpoznać rodzaj kataru u dziecka, czym różni się zielony katar u niemowlaka od wodnistego i kiedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Wypróbuj również domowe sposoby na katar, dzięki którym złagodzisz objawy i przyspieszysz leczenie infekcji.

Spis treści

Kiedy katar u niemowlaka może być groźny?

Katar u niemowlaka może nam się wydawać niegroźną dolegliwością, z którą można sobie łatwo poradzić. Jednak trzeba pamiętać, że dla tak małego dziecka nos jest niezwykle istotnym narządem, którego niedrożność powoduje problemy z oddychaniem oraz wywołuje rozdrażnienie i niepokój u malca. Katar u dziecka zwykle spowodowany jest przez infekcję wirusową i występuje w przebiegu przeziębienia.

Kanały nosowe u niemowląt są bardzo wąskie, dlatego z pozoru niewielki obrzęk błony śluzowej może oznaczać zupełną blokadę drożności dróg oddechowych malucha. Zatkany nos u niemowlaka sprawia, że dziecko staje się rozdrażnione, ma problemy ze snem i często płacze.

Czytaj także: Kichasz i leci ci z nosa? Wodnisty katar może być objawem alergii lub przeziębienia. Sprawdź, jak je od siebie odróżnić i jak leczyć

Łzy spływające do noska rozpuszczają zalegającą wydzielinę i sprawiają, że łatwiej wydostaje się ona na zewnątrz. Katar wpływa także na dyskomfort odczuwany przez niemowlaka podczas karmienia, ponieważ maluch musi robić sobie przerwy w ssaniu pokarmu, aby zaczerpnąć powietrza.

Należy również pamiętać o tym, że zaniedbany i nieleczony katar u niemowlaka może prowadzić do wielu powikłań, które mogą wpływać na zdrowie dziecka w kolejnych latach jego rozwoju.

Nieleczony katar u dziecka może powodować m.in.:

  • zapalenie ucha,
  • zapalenie oskrzeli,
  • uszkodzenie błony śluzowej i rzęsek wyściełających nos,
  • przerost i obrzęk błon śluzowych,
  • zaburzenia oddychania (tzw. sapka).

Czy niemowlę może mieć zapalenie zatok?

Warto wiedzieć, że niemowlęta nie mają jeszcze wykształconych zatok przynosowych, które zaczynają intensywnie rozwijać się dopiero między 3. a 5. rokiem życia, a w pełni kształtują się w wieku 15-20 lat.

U niemowlaka w chwili urodzenia występują jedynie zatoki sitowe i szczękowe, ale są one jeszcze bardzo małe. Dziecko nie może mieć więc zapalenia zatok przynosowych, tak jak dorosły człowiek. Jednak błona śluzowa nosa łączy się z błoną śluzową kształtujących się zatok i gdy dziecko ma katar to infekcja, obrzęk i stan zapalny obejmują całą śluzówkę.

Co oznacza zielony, żółty lub wodnisty katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka można bardzo łatwo rozpoznać. Jego najbardziej charakterystycznymi objawami są problemy z oddychaniem i pojawiająca się wydzielina wydostająca się z noska. Nie w każdym przypadku konieczna jest jednak wizyta u lekarza.

Decyzję o tym, czy maluch wymaga konsultacji ze specjalistą podejmujemy między innymi w oparciu o kolor i konsystencję wydzieliny z nosa. Rodzaj wydzieliny wpływa również na to, ile trwa katar u niemowlaka.

Wyróżnia się następujące rodzaje kataru:

  • wodnisty katar u dziecka – wydzielina z nosa jest przezroczysta i cieknąca albo śluzowa o białawym kolorze lub przezroczysta. Po krótkim czasie wydzielina może też zgęstnieć, a następnie ponownie przybrać wodnistą konsystencję. Ten rodzaj wydzieliny wskazuje na katar wirusowy, który zwykle trwa 7 dni i można sobie z nim radzić domowymi sposobami,
  • zielony katar u dziecka/żółty katar u dziecka – wydzielina z nosa o wyraźnym zielonkawym lub żółtawym zabarwieniu i gęstej konsystencji świadczy o katarze bakteryjnym. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, który może zdecydować o podaniu antybiotyku.

Do odbycia konsultacji ze specjalistą, nawet przy wydzielinie wodnistej, powinny nas również skłonić objawy towarzyszące niedrożności nosa, takie jak:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • biegunka,
  • wymioty.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Katar u niemowlaka jest uciążliwą dolegliwością dla dziecka oraz rodziców, którzy mogą pomóc malcowi się z nim uporać za pomocą domowych sposobów i codziennej pielęgnacji. Te sposoby pozwolą wam zmniejszyć nieprzyjemne objawy i zwalczyć katar u dziecka:

  • regularnie udrażniaj i oczyszczaj nosek dziecka – w tym celu można użyć soli fizjologicznej w kroplach lub w spray'u, natomiast by wydzielina mogła łatwiej spływać należy często kłaść malucha na brzuszku. Bardzo przydatnym urządzeniem jest też aspirator, dzięki któremu w szybki sposób udrożnimy nosek dziecka. Można kupić go w każdej aptece,
  • stosuj inhalacje – są bardzo dobrym, skutecznym i tanim sposobem na katar u dziecka. Wystarczy zagotować 2 litry wody i rozpuścić w niej 2 łyżki soli kuchennej lub sody oczyszczonej, aby przygotować inhalację nawilżającą śluzówkę nosa dziecka. Usiądź z malcem na kolanach obok miski z gorącą wodą i pozwól, aby dziecko oddychało nawilżonym w ten sposób powietrzem. Pamiętaj jednak przy tym, o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, tak by maluch się nie poparzył,
  • podawaj dziecku odpowiednią ilość płynów – należy jak najczęściej dawać maluchowi coś do picia. W zależności od jego wieku będzie to pokarm mamy (niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki bez dodatków w postaci herbatek czy nawet wody), woda źródlana lub herbatki (warto sprawdzić na opakowaniu, czy nie zawierają cukru);
  • nawilżaj powietrze w pokoju dziecka – odpowiednia wilgotność powietrza pomaga dziecku lepiej przechodzić katar. Natomiast suche powietrze wysusza śluzówki i nasila objawy infekcji. Jeśli nie mamy nawilżacza powietrza można rozwiesić mokry ręcznik na ciepłym kaloryferze,
  • ułatw dziecku oddychanie podczas snu – aby nadmiar wydzieliny z noska dziecka mógł swobodnie wypływać na zewnątrz, należy ułożyć malucha w taki sposób, aby jego główka znajdowała się nieco wyżej, niż reszta ciała. W tym celu można podłożyć pod górną część materaca niedużą poduszkę, zwinięty kocyk lub ręczniki. Dobrym sposobem, będzie także podłożenie np. książek pod nóżki łóżeczka z jednej strony, by je delikatnie unieść,
  • pielęgnuj skórę pod noskiem dziecka – aby chronić skórę niemowlaka w okolicy nosa najlepiej jest użyć maści majerankowej, która złagodzi powstałe w tym miejscu podrażnienie. Majeranek działa również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, złagodzi więc także objawy kataru. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych.
W apteczce warto umieścić nie tylko tradycyjne leki chemiczne, ale również środki naturalne. Dobrze jest stosować je w pierwszej kolejności zwłaszcza w początkach problemu i przy niezbyt silnych objawach infekcji czy urazu. Polecamy środki do naturalnej apteczki, które zawsze warto mieć pod ręką. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Naturalna apteczka – 13 środków pierwszej pomocy bez chemii,...

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ola

Najlepszy sposób u nas to aspirator, akurat mamy elektryczny haxe. Sprawdza się super. Dziecko i mama spokojne

G
Gość

Właśnie dzięki temu, że jest żelowy nie ścieka do gardła i go nie podrażnia. Nikt nie lubi smaku leków, a już na pewno nie tych na katar.

m
misia

dla mnie skutecznym sposobem na katar u mojego dziecka jest Oxalin Baby. przerobiliśmy różne preparaty i ten jest najlepszy. daje ulgę już od pierwszego wpsikania i zostaje w nosku dłużej dzięki temu, że ma konsystencję żelu.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet