Ekspert radzi jak zadbać o zdrowy sen dziecka. Odpowiednia zabawa może poprawić jakość snu malucha i wzmocnić jego kreatywność

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Problemy ze snem u dzieci mogą pojawiać się na każdym etapie rozwoju – od niemowlęctwa po okres dojrzewania.
Problemy ze snem u dzieci mogą pojawiać się na każdym etapie rozwoju – od niemowlęctwa po okres dojrzewania. gpointstudio / Freepik
Prawie trzy czwarte dzieci uważa, że szczęśliwe sny pomagają im być bardziej kreatywnymi, a 70% wierzy, że marzenia są ważnym elementem życia – pokazują badania Grupy LEGO przeprowadzone w Polsce. Warto więc zadbać o dobry sen dziecka, aby zapewnić mu spokojny, zdrowy rozwój. Sprawdź, co mówi na ten temat ekspertka.

Spis treści

Sny są niezwykle ważne w życiu dzieci

Sen jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania, jego zaburzenia lub brak odbijają się na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Dzieci mające problemy z nocnym odpoczynkiem borykają się z trudnościami w szkole i kiepskim nastrojem.

– Chyba każdy rodzic przekonał się, jak bardzo niewyspanie dziecka wpływa na jego nastrój, zachowanie, regulację emocji. Najłatwiej zauważalną przez rodziców konsekwencją braku snu jest większa drażliwość dziecka, ale zdecydowanie nie jest to jedyny problem, jaki niesie nieprzespana noc. Sen jest kluczowy dla przetwarzania emocji i doświadczeń jakie miały miejsce w ciągu dnia. W czasie snu dzieci przyswajają to, czego nauczyły się w czasie swoich aktywności. Niewystarczająca ilość, czy jakość snu może prowadzić do problemów z koncentracją, zdobywaniem nowej wiedzy, wpływa też na relacje z rówieśnikami. Warto również zaznaczyć, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego – mówi Aleksandra Belta-Iwacz, psycholożka dzieci i rodziców

I dodaje, że dzieci, które cieszą się odpowiednią ilością snu, są bardziej kreatywne. W badaniu przeprowadzonym przez Grupę LEGO 73% dzieci powiedziało, że szczęśliwe sny wspierają ich kreatywność. I skoro same dzieci mówią o tym, że sen je wspiera, to jako dorośli zdecydowanie powinniśmy ułatwić im regenerujący sen.

Co ciekawe, prawie wszyscy badani (94%) w wieku 6-12 lat twierdzą, że wciąż śnią w nocy, z czego połowie zdarza się to kilka razy w tygodniu, a zaledwie 18% codziennie.

Koszmary? Poznaj sposoby na złe sny u dziecka

A co robić, gdy dziecko śni, ale nie są to przyjemne sny?

– Jako psycholog dziecięcy często spotykam się z rodzinami, które zgłaszają wyzwania związane z koszmarami sennymi u ich dzieci. Problemy te mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak stres, zmiany życiowe, ale też pozornie małe, codzienne napięcia. Praktyka pokazuje mi, jak ważne w takich sytuacjach jest przyjrzenie się zarówno emocjom, jak i fizycznym aspektom życia dziecka – mówi Aleksandra Belta-Iwacz.

Jako jeden z pierwszych kroków, które zaleca rodzicom, jest stworzenie spokojnej i bezpiecznej przestrzeni do snu.

– To znaczy nie tylko samej sypialni dziecka, która będzie sprzyjać regeneracji i sennym marzeniom, ale także wprowadzenie rutyn, które pomogą mu się zrelaksować. Regularne rytuały przed snem, takie jak wspólna zabawa, czytanie książek, czy budowanie z klocków mogą pomóc dziecku przejść z intensywnych, dziennych aktywności, do spokojniejszych prowadzących do snu.

Tłumaczy, że czas przed położeniem się do spania, powinien być momentem odpoczynku, bez trudnych rozmów, czy stresujących sytuacji oraz ekranów elektronicznych. Poza problemami ze zdrowiem fizycznym, czy efektem ubocznym przyjmowanych leków najczęstszą przyczyną nieprzespanych nocy, czy koszmarów jest niewłaściwa higiena snu i trudne emocje, takie jak lęk, czy frustracja lub zasypianie w napięciu.

Dodaje, że badania przeprowadzone przez Grupę LEGO pokazały nam, że 23% dzieci, które w ciągu dnia odczuwały nieprzyjemne emocje, miało więcej koszmarów niż zwykle.

– Dzieci są bardzo wrażliwe na to, czego doświadczają, a ich umiejętność radzenia sobie z tymi emocjami jest jeszcze w fazie rozwoju. Kiedy nasze pociechy nie potrafią skutecznie wyrazić lub przetworzyć tych emocji, mogą one manifestować się w postaci koszmarów sennych lub trudności w zasypianiu. Dlatego tak ważne jest stworzenie przestrzeni, w której dzieci będą mogły podzielić się z nami tym, co czują. Naszym zadaniem jest stworzenie odpowiedniej rutyny przed snem, która będzie sprzyjać relaksacji i wyciszeniu – tłumaczy ekspertka.

10 wskazówek ekspertów dotyczących dobrego snu

Zdaniem specjalistów, rodzice mogą zrobić wiele, aby zadbać o udany sen ich pociechy:

  1. Unikajcie elektroniki przed snem: Dzieci powinny unikać korzystania z urządzeń elektronicznych co najmniej 60 minut przed snem, aby wspierać lepszy sen.
  2. Zadbaj o oświetlenie nocne: Jeśli twoje dzieci nie lubią całkowitej ciemności, użyj lampki nocnej, która nie emituje niebieskiego światła.
  3. Spędź czas z dziećmi: Przed snem upewnij się, że spędzasz czas ze swoimi dziećmi. Spędzanie świadomego, nieprzerwanego czasu razem jest kluczowe dla spokojnego snu.
  4. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa: Jeśli kilkulatek nie czuje się pewnie, śpiąc samemu, zaoferuj wsparcie swoje lub maskotki zarówno podczas zasypiania, jak i przez całą noc.
  5. Rozmawiaj o złych snach: Jeśli twoje dziecko miewa złe sny, unikaj omawiania ich tuż przed snem. Zamiast tego porozmawiajcie o nich rano.
  6. Opisuj sny: Możesz wykorzystać budowanie z klocków lub rysowanie, aby pomóc dziecku opisać swoje sny i radzić sobie z koszmarami.
  7. Dostrzegaj obawy dziecka: Nie bagatelizuj obaw swojego dziecka, uznaj je za ważne. Koszmary mogą być bardzo niepokojące, szczególnie przy wyobraźni dziecka.
  8. Zadbaj o naturalne światło: W ciągu dnia zapewnij dziecku dostęp do naturalnego światła, najlepiej zaraz po przebudzeniu.
  9. Zapewnij czas na świeżym powietrzu: Upewnij się, że dziecko spędza wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu w ciągu dnia, które wspiera zdrowy rytm snu.
  10. Dbaj o zdrowe odżywianie: Skup się na zdrowym odżywianiu i wspólnych posiłkach rodzinnych, które mogą pozytywnie wpłynąć na sen.
Grupa LEGO w zeszłym roku wprowadziła na rynek nową linię zestawów o nazwie LEGO® DREAMZzz™. Wraz z nimi stworzyła także przydatne materiały zawierające
Grupa LEGO w zeszłym roku wprowadziła na rynek nową linię zestawów o nazwie LEGO® DREAMZzz™. Wraz z nimi stworzyła także przydatne materiały zawierające wskazówki dla rodziców dotyczące zapewnienia dzieciom jakościowego snu. mat. prasowe LEGO

Spędzanie wartościowego czasu z rodziną może również poprawić jakość snu. Nawet proste codzienne rytuały mogą mieć znaczący wpływ. Staraj się kończyć prace domowe wcześniej wieczorem, aby dzieci miały czas na relaks przed snem. Warto rozważyć wspólną zabawę w gry planszowe lub budowanie z klocków, ponieważ te aktywności pomagają oderwać się od cyfrowego świata, który utrzymuje nasze mózgi w stanie czuwania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet