Jesteś w ciąży? Przygotuj Plan Porodu, by zadbać o swoje zdrowie. Zobacz, co powinien zawierać i jak może ci pomóc

Anna Rokicka-Żuk
Dokument będzie omówiony przy przyjęciu do szpitala. Powinny zapoznać się z nim osoby z personelu medycznego sprawujące opiekę w porodzie
Dokument będzie omówiony przy przyjęciu do szpitala. Powinny zapoznać się z nim osoby z personelu medycznego sprawujące opiekę w porodzie molka/123RF
Każda kobieta przygotowująca się do porodu powinna zatroszczyć się o to, jak będzie przebiegał. Może to zrobić w dokumencie o nazwie Plan Porodu ustanowionym przez Ministerstwo Zdrowia i dołączanym do dokumentacji medycznej ciężarnej. Poznaj korzyści związane z opracowaniem planu i zobacz, jak to zrobić.

Spis treści

Jak przygotować się do porodu?

Przygotowując się do narodzin dziecka, warto mieć w zanadrzu plan porodu. To pomaga określić wiele ważnych szczegółów związanych z przebiegiem procedury, która ma wpływ na zdrowie kobiety.

Każda kobieta w ciąży powinna przygotować Plan Porodu. Dokument będzie omówiony przy przyjęciu do szpitala. Powinny zapoznać się z nim osoby z personelu medycznego sprawujące opiekę w porodzie
Każda kobieta w ciąży powinna przygotować Plan Porodu. Dokument będzie omówiony przy przyjęciu do szpitala. Powinny zapoznać się z nim osoby z personelu medycznego sprawujące opiekę w porodzie
molka/123RF

Jak wynika z ankiety „Głos Matek” Fundacji Rodzić po Ludzku, 60 procent kobiet, które urodziły dziecko w latach 2022-2024, miało przygotowany Plan Porodu. Jest on dołączany jest do indywidualnej dokumentacji medycznej kobiety rodzącej.

Wciąż jednak istnieje potrzeba edukacji zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy oraz decydentów w szpitalach, na temat stosowania Planu Porodu. Wśród ankietowanych matek tylko 66 proc. twierdzi, że był on respektowany w całości lub z uzasadnionymi wyjątkami.

Z tego powodu powstał poradnik na temat Planu Porodu z informacjami dla pacjentek i personelu medycznego na oddziałach położniczych przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku, która aktywnie wspiera okołoporodowe prawa kobiet. Został on przygotowany w ramach konkursu „Anioły Rodzić po Ludzku 2024”.

Gdzie najlepiej rodzić w Polsce? Jest już najnowszy ranking Fundacji Rodzić po Ludzku

Gdzie najlepiej rodzić w Polsce? Jest już najnowszy ranking Fundacji Rodzić po Ludzku

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny wyróżniła najlepsze szpitale położnicze w Polsce. Ranking publikowany na stronie organizacji stanowi zestawienie autentycznych doświadczeń dotyczących opieki o...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Na czym polega Plan Porodu?

Plan Porodu to dokument wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Plan porodu obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu oraz określenie miejsca porodu. W Planie porodu kobieta w ciąży zawiera swoje preferencje, potrzeby i oczekiwania wobec przebiegu porodu i opieki okołoporodowej w placówce.

Zgodnie z zapisami Standardu, Plan Porodu powinien być dołączony jako część dokumentacji medycznej. Z planem tym powinien zapoznać się personel medyczny w momencie przyjęcia kobiety na oddział porodowy. Omówienie go z położną lub lekarzem daje obu stronom możliwość poznania się i okazję do zbudowania partnerskiej relacji. Jest to też dobry moment na ustalenie planu alternatywnego.

Warto pamiętać, że poród to wydarzenie, w którym nie wszystko można przewidzieć. Zdarza się, że niektórych zapisów planu porodu nie uda się zrealizować. Jeżeli z powodów medycznych lub organizacyjnych opieka będzie odbiegać od zapisów w planie porodu, kobieta rodząca powinna zostać szczegółowo o tym poinformowana.

Planowanie ciąży. Najważniejsze wskazówki dla przyszłej mamy

Planowanie ciąży. Najważniejsze wskazówki dla przyszłej mamy

Planowanie ciąży to świadomość szeregu czynników, które mogą mieć wpływ na płodność i stan zdrowia matki oraz dziecka. Jak się okazuje, spora część kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich znaczenia. Tymcz...

Co powinien zawierać Plan Porodu? Wzór

Nie ma odgórnie narzuconego wzoru planu porodu. Ważne jest, żeby odnosił się do preferencji kobiety takich, jak:

  • miejsce porodu,

  • warunki porodu,

  • obecność osoby/osób towarzyszących,

  • oczekiwania wobec łagodzenia bólu,

  • zgoda lub brak zgody na wykonywanie różnych zabiegów medycznych.

Plan Porodu to indywidualna lista oczekiwań i potrzeb skierowana do personelu medycznego, która pomaga zapoznać się z preferencjami kobiety dotyczącymi przebiegu porodu. Obejmuje on wszystkie okresy porodu, w szczególności, kobieta może określić w nim czy np. chce być aktywna i przyjmować pozycję wertykalne, jakie preferuje sposoby łagodzenia bólu porodowego, czy zależy jej szczególnie na ochronie krocza etc.

Kobieta przygotowująca się do porodu może dziś z łatwością znaleźć w internecie przykładowe plany porodu. Może z nich skorzystać w całości, potraktować jako inspirację do napisania własnego, wybrać punkty najważniejsze dla niej lub może skorzystać z kreatora Planu Porodu na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

To najbezpieczniejszy czas na poród dla matki. Kiedy rodzić, aby zachować zdrowie?

To najbezpieczniejszy czas na poród dla matki. Kiedy rodzić, aby zachować zdrowie?

Naukowcy określili konkretny tydzień ciąży, w którym poród służy zarówno mamie, jak i dziecku. – Wiemy, że wczesne wywołanie porodu jest bezpieczne dla dzieci. To badanie jest pierwszym, które potwier...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy plan porodu jest obowiązkowy?

Plan porodu nie jest obowiązkowy, ale wypełnianie go może być niezwykle pomocne dla kobiety w ciąży. Możliwość stworzenia własnego scenariusza porodu może zwiększyć poczucie sprawczości, decyzyjności i kompetencji kobiety. Poprzez możliwość wyrażenia swoich potrzeb w Planie Porodu wspiera autonomię kobiety w procesie porodu.

To daje przyszłej matce większe poczucie kontroli nad sytuacją, co może pomóc zmniejszyć stres i obawy związane z porodem. Może też ochronić ją przed pewnymi problemami po porodzie, jeśli określone decyzje są podejmowane w oparciu o stan jej zdrowia.

Ile przytyć podczas ciąży? Podano nowe zalecenia ekspertów

Ile przytyć podczas ciąży? Podano nowe zalecenia ekspertów

Ile powinno się przytyć w ciąży? To pytanie zyskało nową odpowiedź dzięki ekspertom szwedzkim. Na podstawie analiz stwierdzili oni, że dotychczasowe zalecenia są do zmiany w przypadku kobiet z otyłośc...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Kto przygotowuje plan porodu?

Plan Porodu można i warto stworzyć we współpracy z osobami, które będą mogły wspierać kobietę zarówno w przygotowaniach, jak i w samym porodzie. Kluczową osobą, która pomoże zrozumieć, jakie opcje są dostępne w szpitalu, w którym kobieta planuje urodzić, jest położna. Warto przy tym skorzystać z pomocy położnej POZ, do której kobieta powinna zostać skierowana od 24 tygodnia ciąży.

Położna może doradzić rozwiązania odpowiednie dla sytuacji zdrowotnej kobiety i podpowiedzieć, jakie są realne możliwości na danym oddziale położniczym, np. w zakresie dostępności znieczulenia zewnątrzoponowego czy możliwości porodu w wodzie. Położna zna procedury medyczne, standardy opieki i może pomóc lepiej zrozumieć, jak wygląda zazwyczaj przebieg porodu.

Osobą, z którą należy również omówić medyczne aspekty Planu Porodu, jest lekarz prowadzący ciążę, który ma wiedzę o stanie zdrowia kobiety. Podczas takiej wizyty kobieta powinna otrzymać informacje zgodne z aktualną wiedzą dotyczące interwencji medycznych, które mogą być konieczne w jej przypadku, np. komplikacje związane z cukrzycą ciążową, nadciśnieniem czy zaburzeniami krzepliwości krwi.

Opcje zawarte w Planie Porodu warto omówić z osobą towarzyszącą kobiecie w porodzie – może to być partner, osoba bliska czy doula. Taka osoba powinna znać potrzeby przyszłej mamy, aby móc ją wspierać w trakcie porodu, m.in dotyczące znieczulenia, pozycji porodowych, aby także ułatwiać komunikację z personelem medycznym.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet