Spis treści
Gdy jesteś w ciąży – opieka przedporodowa
Położne podstawowej opieki zdrowotnej edukują kobiety w ciąży oraz mogą prowadzić fizjologiczną ciążę. Ich wsparcie na tym etapie obejmuje przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem. Jest to m.in. pomoc w opracowaniu planu porodu oraz udzielanie informacji na temat przebiegu porodu, dostępnych metod uśmierzania bólu oraz technik relaksacyjnych, karmienia piersią, pielęgnacji dziecka w pierwszych tygodniach życia. Ważne jest również wsparcie emocjonalne i psychiczne, które dają przyszłym matkom, co pomaga im lepiej radzić sobie z obawami i stresem związanym z porodem.
W ciąży, w trakcie wizyt kontrolnych położne wystawiają skierowania na podstawowe badania diagnostyczne, doradzają w kwestiach dotyczących diety czy stylu życia.
NFZ opłaca opiekę położnej rodzinnej od 21. tygodnia ciąży. Opieka ta może polegać na wizytach domowych:
od 21. do 31. tygodnia ciąży – raz w tygodniu, maksymalnie 10 wizyt,
od 32. tygodnia ciąży – dwa razy w tygodniu, maksymalnie 16 wizyt.
Miejsce spotkań edukacyjnych jest ustalane indywidualnie – mogą odbywać się w miejscu pracy położnej lub w domu ciężarnej.
Karmienie piersią – poradnik dla młodej mamy. Od czego zacząć i jak często karmić?
Pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka to czas jego intensywnego rozwoju oraz kształtowania się nawyków żywieniowych na dalsze lata życia. Mleko mamy jest dla malca najlepszym pokarmem, którego w ...
Opieka w trakcie porodu
Podczas porodu położne zapewniają niezbędną opiekę medyczną oraz bezpieczne i komfortowe warunki. Monitorują zdrowie matki i dziecka, m.in.:
sprawdzają ciśnienie krwi,
słuchają tętna płodu,
wspierają kobietę rodzącą w poszczególnych fazach porodu.
Położne służą wiedzą i doświadczeniem, dostarczając informacji, które pomagają kobiecie w podejmowaniu decyzji. Sprawiają, że rodząca kobieta czuje się bezpiecznie, jest spokojna i pewna siebie.
Ile kosztuje poród naturalny i cesarskie cięcie prywatnie? Sprawdź cennik
Każda kobieta ciężarna w Polsce ma zapewnioną bezpłatną opiekę podczas ciąży, porodu oraz połogu. Jednak nawet w szpitalu publicznym na NFZ bywa, że za niektóre usługi przyszłe mamy muszą zapłacić. Wi...
Opieka poporodowa
Po porodzie położne POZ kontynuują opiekę i pomagają matkom w adaptacji do nowej roli. Edukują na temat karmienia piersią, pielęgnacji noworodka oraz wspierają w przypadku trudności laktacyjnych. Podczas wizyt poporodowych sprawdzają przebieg połogu u kobiety, np. prawidłowość obkurczania się macicy czy gojenia krocza.
Położna odwiedza kobietę w połogu zgodnie z jej indywidualnymi potrzebami. Zaleca się, aby były to przynajmniej 4 wizyty, a pierwsza powinna mieć miejsce w ciągu 48 godzin od otrzymania przez położną informacji o powrocie do domu mamy z dzieckiem.
Położne są często pierwszym punktem kontaktu, gdy pojawiają się problemy zdrowotne u matki lub dziecka. Ich wsparcie emocjonalne i praktyczne jest nieocenione w pierwszych tygodniach po porodzie.
Położna zobowiązana jest do oceny stanu psychicznego kobiety po porodzie, w tym ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Więcej o depresji poporodowej przeczytasz tu: depresja w ciąży i depresja poporodowa.
Po 8 tygodniach od porodu położna POZ przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce POZ. Nadal jednak opiekuje się mamą, której może udzielać wsparcia np. w zakresie poradnictwa laktacyjnego.
Okres po porodzie – ile trwa połóg?
Okres po porodzie może oznaczać zarówno czas po porodzie (połóg), jak i to, kiedy po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka. W czasie połogu następuje krwawienie z dróg rodnych, które nie jest jedna...
Profilaktyka i opieka ginekologiczna
Położne oferują także opiekę ginekologiczną obejmującą profilaktykę, edukację zdrowotną oraz wsparcie po operacjach ginekologicznych i ginekologiczno-onkologicznych.
Przeprowadzają badania cytologiczne, uczą samobadania piersi, doradzają w kwestiach antykoncepcji oraz realizują opiekę pielęgnacyjną od momentu wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej.
Zrób mammografię i cytologię za darmo. Od 1 listopada uprawnionych jest więcej kobiet
Dwa najważniejsze badania profilaktyczne od 1 listopada wykona więcej kobiet. Refundacja mammografii i cytologii przez NFZ pomaga wcześniej wykryć i rozpocząć leczenie raka piersi i raka szyjki macicy...
Opieka w okresie menopauzy
Rola położnych nie kończy się wraz z zakończeniem okresu rozrodczego. W okresie menopauzy i postmenopauzy położne wspierają kobiety, pomagając im radzić sobie z fizycznymi i emocjonalnymi zmianami. Doradzają w zakresie zdrowia intymnego, profilaktyki osteoporozy oraz zdrowego stylu życia.
Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie? Poznaj sposoby na menopauzę
Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca, zwiększone ryzyko chorób metabolicznych i układu krążenia… to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się kobiety w okresie okołome...
Czuła położna i jej wsparcie emocjonalne
Położne udzielają również wsparcia emocjonalnego. Ich empatia i umiejętność słuchania są kluczowe w rozpoznawaniu lęku przed porodem lub depresji poporodowej. Położne mogą kierować swoje pacjentki do odpowiednich specjalistów, gdy wymagana jest rozszerzona pomoc.
Położne na każdym etapie życia kobiety są nie tylko opiekunkami medycznymi, ale również doradczyniami, edukatorkami i wsparciem emocjonalnym. Zapewniają opiekę kompleksową i dopasowaną do indywidualnej sytuacji, wspierającą zdrowie kobiety, matki i jej dziecka. Praca położnych ma ogromny wpływ na zdrowie i dobrostan kobiet. Dzięki takiemu wsparciu ich pacjentki mogą czuć się bezpieczniej i pewniej, co przekłada się na lepsze zdrowie i jakość życia.
Badania profilaktyczne dla kobiet. Sprawdź, które badania lekarskie są niezbędne
Organizm kobiety zmienia się na przestrzeni życia – tak samo jak zagrożenia dla jego zdrowia związane z rozwojem określonych chorób. Aby się przed nimi chronić, oprócz zdrowych nawyków zaleca się regu...
Głosuj w konkursie Anioły Rodzić po Ludzku!
Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny wyróżni najlepsze i najbardziej zaangażowane, zdaniem kobiet, położne. W maju wystartowała 4. edycja ogólnopolskiego konkursu „Anioły Rodzić po Ludzku”, którego celem jest podkreślenie znaczenia położnych z troską i uważnością towarzyszącym kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu.
Zachęcamy do udziału w konkursie, który uhonoruje wyjątkowe położne. Twoje wsparcie wyrażone oddaniem głosu ma dla nich ogromne znaczenie! Głosowanie trwa do 15.10.2024 r. Nie zwlekaj i już dziś zagłosuj na stronie gdzierodzic.info.
Organizatorem konkursu Anioły Rodzić po Ludzku jest Fundacja Rodzić po Ludzku. Głównym partnerem strategicznym konkursu jest Lidl Polska i marka Lupilu.
Takie odkrycia nie zdarzają się często. To tajemnicza struktura w kobiecej anatomii
Kobieca anatomia jest już całkiem dobrze poznana, więc takie odkrycie jest wyjątkowe. Wynika z niego, że z pozoru bezużyteczny fragment tkanki w pobliżu jajnika to ważny narząd mogący wpływać na płodn...