Co pływa w lubelskich fontannach? "Widziałam, jak bezdomny przemywał sobie zakrwawione ramię"

Marta Grabiec
- Wracałam któregoś dnia nad ranem i widziałam, jak bezdomny przemywał zakrwawione ramię w fontannie na pl. Litewskim - opowiada nam Czytelniczka Anna. W gorące dni kąpią się tam dzieci, a my przypominamy, że regulamin nie bez powodu zakazuje kąpieli w fontannie.

- Od połowy czerwca mieliśmy 14 zgłoszeń o tym, że ktoś wchodzi do fontanny. Za każdym razem były to dzieci - mówi Ryszarda Bańka z lubelskiej straży miejskiej.

Jest gorąco i maluchy kąpiące się w fontannie to codzienny widok.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. Jest to element dekoracyjny i nie służy do kąpieli. Badamy tylko wodę z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Fontanna nie jest jednym z nich - mówi Katarzyna Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Podkreśla też, że kąpiel w takim miejscu wiąże się z ryzykiem. - W fontannie mogą znajdować się odchody zwierząt oraz liczne mikroorganizmy - wymienia Wnuk.

Kąpiel w takim miejscu wiąże się z ryzykiem. - Często zdarza się tak, że osoby nie łączą faktu wystąpienia jakiejś dolegliwości z niedawną kąpielą w fontannie - wyjaśnia Wnuk. - Skutkiem takiej kąpieli może być m.in. wysypka, zapalenie spojówek, grzybica oraz zapalenie płuc spowodowane bakterią Legonella sp. Dlatego należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i odpowiednio w tym celu oznakowanych - dodaje.

Lublin: Nowa fontanna w parku Ludowym to nie miejskie kąpiel...

Miasto od początku funkcjonowania fontann zarówno na Placu Litewskim, jak i w Parku Ludowym informuje o zakazie kąpieli wynikającym ze względów bezpieczeństwa.

- Fontanna nie jest miejscem, które służy do kąpieli. Przeznaczone do tego są wyznaczone miejsca - kąpieliska i baseny. Natomiast same fontanny są to miejsca rekreacji i miłego spędzania czasu - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Zarówno fontanna na Placu Litewskim, jak i w Parku Ludowym pracują w obiegu zamkniętym. Zostały wyposażone w nowoczesny układ kontroli poziomu i automatycznego uzupełniania wody, stąd nie wymagają tradycyjnego wypompowywania i nalewania wody. W obiegu znajduje się ok. 635 m3 wody. Fontanna wyposażona jest w filtry, które stale oczyszczają wodę. Woda jest również uzdatniana - dodaje.

Obsługa fontanny na Placu Litewskim oraz w ogrodzie wodnym w Parku Ludowym odbywa się w ramach kompleksowej umowy na obsługę fontann miejskich zawartą z firmą Watersystem, która obowiązuje do 2023 roku. Umowa przewiduje codzienną obsługę fontanny w ciepłych miesiącach roku, tj. od 15 kwietnia do 15 października. Jest to umowa ryczałtowa, stąd nie jest możliwe wyodrębnienie jednostkowych kosztów jej utrzymania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet