- Od połowy czerwca mieliśmy 14 zgłoszeń o tym, że ktoś wchodzi do fontanny. Za każdym razem były to dzieci - mówi Ryszarda Bańka z lubelskiej straży miejskiej.
Jest gorąco i maluchy kąpiące się w fontannie to codzienny widok.
- Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. Jest to element dekoracyjny i nie służy do kąpieli. Badamy tylko wodę z kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Fontanna nie jest jednym z nich - mówi Katarzyna Wnuk, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Podkreśla też, że kąpiel w takim miejscu wiąże się z ryzykiem. - W fontannie mogą znajdować się odchody zwierząt oraz liczne mikroorganizmy - wymienia Wnuk.
Kąpiel w takim miejscu wiąże się z ryzykiem. - Często zdarza się tak, że osoby nie łączą faktu wystąpienia jakiejś dolegliwości z niedawną kąpielą w fontannie - wyjaśnia Wnuk. - Skutkiem takiej kąpieli może być m.in. wysypka, zapalenie spojówek, grzybica oraz zapalenie płuc spowodowane bakterią Legonella sp. Dlatego należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i odpowiednio w tym celu oznakowanych - dodaje.
Miasto od początku funkcjonowania fontann zarówno na Placu Litewskim, jak i w Parku Ludowym informuje o zakazie kąpieli wynikającym ze względów bezpieczeństwa.
- Fontanna nie jest miejscem, które służy do kąpieli. Przeznaczone do tego są wyznaczone miejsca - kąpieliska i baseny. Natomiast same fontanny są to miejsca rekreacji i miłego spędzania czasu - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Zarówno fontanna na Placu Litewskim, jak i w Parku Ludowym pracują w obiegu zamkniętym. Zostały wyposażone w nowoczesny układ kontroli poziomu i automatycznego uzupełniania wody, stąd nie wymagają tradycyjnego wypompowywania i nalewania wody. W obiegu znajduje się ok. 635 m3 wody. Fontanna wyposażona jest w filtry, które stale oczyszczają wodę. Woda jest również uzdatniana - dodaje.
Obsługa fontanny na Placu Litewskim oraz w ogrodzie wodnym w Parku Ludowym odbywa się w ramach kompleksowej umowy na obsługę fontann miejskich zawartą z firmą Watersystem, która obowiązuje do 2023 roku. Umowa przewiduje codzienną obsługę fontanny w ciepłych miesiącach roku, tj. od 15 kwietnia do 15 października. Jest to umowa ryczałtowa, stąd nie jest możliwe wyodrębnienie jednostkowych kosztów jej utrzymania.
- Remont Al. Racławickich. Zobacz zdjęcia z drona
- Interesujesz się militariami? Wojsko wyprzedaje specjalistyczny sprzęt
- 78. rocznica „krwawej niedzieli”. Przez miasto przeszedł wyjątkowy marsz. Zobacz
- Roztańczony korowód przeszedł ulicami miasta. Zobacz zdjęcia
- XXXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne rozpoczęte. Zobacz zdjęcia!
- Rowerek wodny, opalanie, a może łódka? Zobacz zdjęcia z okolic Zalewu Zemborzyckiego