8. Anemia
Przyczyną chronicznego zmęczenia może być także niedokrwistość (anemia). Choroba ta związana jest z niedoborem hemoglobiny, czyli białka przenoszącego tlen z płuc do innych części ciała. Gdy tkanki oraz narządy są niedotlenione, organizm reaguje zmęczeniem.
Anemię rozpoznaje się po przeprowadzeniu badań krwi. Najczęściej występującą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza. Należy wówczas zadbać o odpowiednią dietę i suplementację. Lekarz powinien przepisać odpowiednie leki.
9. Bezdech senny
Bezdech senny stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przypadłość ta polega na nadmiernym rozluźnianiu się mięśni oddechowych podczas snu, a w konsekwencji – na chwilowym zatrzymaniu oddychania. Całkowite zablokowanie dróg oddechowych może trwać do kilkunastu sekund z częstotliwością od kilku do nawet kilkuset(!) razy w ciągu nocy.
Tego rodzaju zaburzenie snu powoduje nadmierne zmęczenie w ciągu dnia i inne dokuczliwe objawy. Leczenie bezdechu sennego jest konieczne, na szczęście istnieje wiele skutecznych metod terapeutycznych, które okazują się pomocne w tym zakresie.
Częste uczucie zmęczenia może znacząco obniżyć jakość życia oraz zaburzyć normalne funkcjonowanie organizmu. Gdy brak energii towarzyszy codziennie i uniemożliwia podjęcie pracy zawodowej lub podejmowanie codziennych aktywności domowych, może oznaczać początek rozwoju choroby.