4. Problemy z jelitami
Niektóre schorzenia w obrębie jelit, takie jak: stany zapalne, nietolerancje pokarmowe, pasożyty czy grzyby, mogą się objawiać przewlekłym zmęczeniem. Upośledzenie wchłaniania substancji odżywczych powoduje stres oksydacyjny i ogranicza wytwarzania energii w organizmie.
Nadwrażliwość lub nietolerancja na określone typy produktów, oprócz typowych objawów, jak np. problemy z trawieniem czy wysypka, mogą się również objawiać zmęczeniem.
5. Rozregulowany zegar biologiczny
Badania potwierdzają, że sen niezgodny z naturalnym rytmem okołodobowym szkodzi naszemu zdrowiu i powoduje przewlekłe zmęczenie. Wysoce niekorzystna dla organizmu jest praca w trybie zmianowym i odsypianie w ciągu dnia.
Osoby, które nie mają innego wyjścia, mogą nieco zmodyfikować swój zegar biologiczny i zwiększyć poziom energii poprzez dbanie o dobrą jakość i ilość snu, np. śpiąc w warunkach całkowitej ciemności.
6. Siedzący tryb życia
Wiele osób usprawiedliwia brak aktywności fizycznej zmęczeniem, tymczasem ruch działa stymulująco na nasz poziom energii. Korzystne jest nawet niewielkie zwiększenie aktywności fizycznej, warto więc wykorzystywać każdą okazję do pracy – np. zrezygnować z windy na rzecz wchodzenia po schodach, a w cieplejsze dni – wybrać rower zamiast komunikacji miejskiej.
7. Za dużo cukru w diecie
Niekontrolowane spożywanie przetworzonych węglowodanów powoduje niestabilny poziom cukru we krwi. Gwałtowny wzrost, a następnie spadek glukozy we krwi sprawia, że czujemy się wyczerpani. Chcąc dostarczyć sobie energii, spożywamy kolejne porcje cukrów prostych, tworząc tym samym efekt błędnego koła.
Problem może rozwiązać zmiana diety oraz regularne uprawianie sportu, dzięki czemu wpłyniemy na obniżenie stężenia cukru we krwi.