Spis treści
Męskie kurtki zimowe - rodzaje
Kurtki zimowe można podzielić na:
- długie kurtki
- krótkie kurtki
- kurtki pikowane
- kurtki puchówki
- kurtki parki
Od wyboru rodzaju kurtki powinno się zacząć. W następnej kolejności przechodzi się do skupienia się na ważniejszych elementach, taki jak wypełnienie kurtki oraz rodzaj materiału wierzchniego, z którego kurtka jest uszyta. Dodatkowymi elementami, na które warto zwrócić uwagę to: rodzaj zapięcia,czy kurtka posiada kaptur, rodzaje kieszeni itd.
W ostatnich sezonach popularnością cieszyły się męskie kurtki parki. Nic dziwnego, gdyż kurtka parka pierwotnie noszona była przez wojskowych. Jest bardzo funkcjonalna oraz modna. Świetnie pasuje do wielu stylizacji, zarówno sportowych, jak i tych bardziej eleganckich.
Męskie okrycia wierzchnie w korzystnych cenach
Jakie są rodzaje ocieplenia w kurtkach zimowych?
Wypełnienie to jeden z najważniejszych parametrów zimowej kurtki. Może być ono naturalne lub syntetyczne. Naturalnym wypełnieniem mogą być puch, pierze lub ich mieszanka. Puch to miękkie ptasie pióra. Natomiast pierze to ptasie pióra wraz z puchem. Pierze jest nieco cięższe i jego właściwości termoizolacyjne są trochę słabsze od puchu. Puch i pierze mogą pochodzić z kaczek lub gęsi. Te od gęsi są zdecydowanie droższe i rzadziej dostępne niż kacze.
Jeśli chodzi o wypełnienie syntetyczne, najczęściej używa się włókien poliestrowych. Sztuczne wypełnienie ma swoje zalety. Takie wypełnienie zdecydowanie szybciej schnie i jest antyalergiczne. Dlatego kurtki ze sztucznym wypełnieniem świetnie sprawdzają się podczas opadów śniegu i deszczu.
Więcej “ciepła” zapewni nam zapewne wypełnienie naturalne. Jeśli jednak nie spędzasz dużo czasu zimą na pieszych wędrówkach, a kurtka ma posłużyć Ci do przechodzenia z auta do budynku, jak najbardziej wystarczy, że zaopatrzysz się w kurtkę ze sztucznym wypełnieniem, która z pewnością będzie tańsza, od kurtki z wypełnieniem naturalnym.
ZOBACZ KONIECZNIE
Męska kurtka zimowa - materiał wierzchni
Materiał zewnętrzny jest równie ważny, co wypełnienie. Materiał zewnętrzny, z którego uszyta jest kurtka, ma istotne znaczenie szczególnie, kiedy wybieramy naturalne wypełnienie. By puch czy pierze spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednia warstwa wierzchnia. W innym przypadku kurtka z naturalnym wypełnieniem nie spełni swojej funkcji.
Jakie funkcje powinna spełniać kurtka zimowa? Powinna być stworzona z materiałów oddychających, być wodoodporna oraz komfortowa w noszeniu. Przy wyborze kurtek z naturalnym wypełnieniem szczególnie istotna jest wodoodporność materiału wierzchniego. Dlaczego? Jeśli materiał będzie przemakał, puch, który znajduje się wewnątrz nasiąknie i kurtka stanie się ciężka. Dobrą mieszanką materiałów zewnętrznych jest poliester z bawełną lub poliamid z bawełną.
Na szczególnie trudne warunki pogodowe powinniśmy wybrać kurtkę, która będzie posiadać membranę. Wewnętrzna membrana stanowi dodatkową warstwę, która ochroni puch lub pierze przed namakaniem. Kurtki z membraną sprawdzą się na szczególnie trudne warunki pogodowe, deszcz i niskie temperatury. Jeśli poszukujesz kurtki w góry oprócz odpowiedniego wypełnienia i materiału wierzchniego, zwróc uwagę by kurtka zawierała wewnętrzną membranę.
Okrycia wierzchnie w korzystnych cenach
Kurtka zimowa - o czym jeszcze warto pamiętać?
Wypełnienie i materiał wierzchni to nie wszystko. Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę? Oczywiście, jeśli kurtka ma Ci posłużyć tylko do przemieszczania się na krótkich dystansach, nie będą potrzebne Ci dodatki. Jeśli jednak lubisz spędzać aktywnie czas, nawet zimą, zobacz, na co warto zwrócić uwagę.
- kaptur - jeśli kurtka ma Ci służyć do górskich wędrówek, lub będziesz w niej spędzać aktywnie czas w inny sposób, kaptur będzie niezbędnym elementem. Ochroni Cię przed silnymi opadami śniegu lub deszczu oraz ochroni przed zimną temperaturą i wiatrem. Zwróć uwagę, by kaptur nie był zbyt duży, tylko dobrze przylegał do głowy.
- zamek - zwróć uwagę, czy łatwo jest chwytać końcówkę zamka w rękawiczkach. Może się to okazać pomocne. Dobrze, jeśli zamek będzie dodatkowo chroniony materiałem, by zimno nie dostawało się przez niego.
- kieszenie - oprócz podstawowych kieszeni, które powinny być na tyle duże, byś bez problemu mógł w nie włożyć dłonie w rękawiczkach, w celu ich ogrzania, dobrze by kurtka miała więcej kieszeni w łatwo dostępnych miejscach.