Camu-camu
Jagody południowoamerykańskiego krzewu Myrciaria dubia mają kolor wiśni i kwaskowaty, lekko cierpki smak. Są wyjątkowo bogatym źródłem witaminy C – już porcja ważąca 3 g (łyżeczka) zapewnia 90 mg tego związku, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.
Inne bogactwa camu-camu to potas, żelazo i wapń, a także antyoksydacyjne polifenole, a zwłaszcza kwas elagowy. Dzięki temu spożywanie tych owoców pomaga regulować poziom glukozy we krwi, obniżać jej ciśnienie i zwalczać niebezpieczne patogeny.
Porcja 3 g: 9,5 kcal, 0,1 g cukru, 0,1 g tłuszczu, 0,2 g białka, 0,8 g błonnika.
Nasiona chia
Nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica), blisko spokrewnionej z miętą i innymi ziołami, są już dość znane, lecz wciąż niedoceniane.
Podobnie do siemienia lnianego obfitują w żelujący, rozpuszczalny w wodzie błonnik, wielonienasycone kwasy omega-3 w postaci kwasu alfa-linolenowego i wiele innych cennych składników odżywczych.
W odróżnieniu od lnu tłuszcze zawarte w nasionach chia są chronione są przez antyoksydanty i stosunkowo grubą łupinę, przez co tak szybko nie jełczeją. Proces ten powoduje nie tylko utratę cennych właściwości, ale też powstawanie toksycznych związków.
Nasiona chia zawierają aż 14 procent białka, stanowią też dobre źródło manganu, magnezu, wapnia i cynku. Są sycące, wpływają korzystnie na mikroflorę jelitową, wrażliwość komórek na insulin i poziom cholesterolu LDL we krwi. Powinny być spożywane po namoczeniu i w umiarkowanych dawkach, najlepiej do 20 g dziennie.
Porcja 3 g: 13 kcal, 0,9 g tłuszczu, 0,6 g białka, 1,1 g błonnika oraz 540 mg kwasów omega-3.
Baobab
Owoce drzewa nazwanego baobabem Grandidiera (Adansonia grandidieri) mają słodki smak o cytrusowym aromacie. Są bogatym źródłem witaminy C, a także potasu, magnezu, żelaza i cynku.
Stwierdzono, że dzięki wysokiej zawartości błonnika owoc baobabu zwiększa poziom odczuwanej sytości, usprawnia gospodarkę węglowodanową w organizmie i wspomaga prawidłową mikroflorę jelitową.
Porcja 5 g: 8 kcal, 0,8 g cukrów, 0,1 g białka, 1,2 g błonnika.
Superfoods, a po polsku superżywność, to produkty obfitujące w cenne składniki odżywcze, a dzięki temu uznawane za szczególne ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.