4. WITAMINA C
Bardzo popularnym suplementem, stosowanym podczas pierwszych objawów przeziębienia, jest witamina C. Niektóre badania sugerują, że jej zażywanie jest uzasadnione – choć nie tak bardzo, jak mogłoby się wydawać.
W przeglądzie analizującym 29 badań nad skutecznością witaminy C nie zaobserwowano, aby ten suplement znacznie zmniejszał ryzyko przeziębienia lub łagodził jego objawy. Jednocześnie na podstawie przeprowadzonego badania okazało się, że dzieci przyjmujące witaminę C zauważyły skrócenie czasu przeziębienia średnio o 14%; dorośli zaś – średnio o 8%.
Źródło
WNIOSEK: Istnieją dowody na to, że przyjmowanie witaminy C może nieznacznie skrócić czas trwania przeziębienia.
5. JEŻÓWKA (ECHINACEA)
Jeżówka (inaczej echinacea), to roślina znana ze swoich właściwości wzmacniających odporność. Tymczasem badania wykazały sprzeczne wyniki, jeśli chodzi o zdolność echinacei do zmniejszania objawów przeziębienia.
Jedno z nich dowiodło, że osoby, które spożywały herbatę z jeżówki doświadczały łagodniejszych i krótszych przeziębień. Według innych badań, w których uczestnicy nie byli świadomi, że zażywają echinaceę, nie zaobserwowano zmniejszenia objawów przeziębienia.
Źródło
WNIOSEK: Niektóre badania potwierdzają, inne zaś obalają skuteczność jeżówki w zapobieganiu i łagodzeniu objawów przeziębienia.
6. CYNK
W jednym z badań sprawdzających skuteczność zażywania tabletek do ssania z cynkiem na przeziębienie stwierdzono, że ich przyjmowanie skróciło czas trwania kataru, a ponadto ograniczyło kichanie o 22% i kaszel prawie o połowę.
Podanie cynku w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów skraca czas trwania i nasilenie przeziębienia. Przy suplementacji przez co najmniej pięć miesięcy zmniejsza się ryzyko przeziębienia i przepisywania antybiotyków u dzieci.
Uwaga! Tabletki z cynkiem mogą wywoływać działania niepożądane, takie jak: nudności, bóle brzucha, biegunka czy ból głowy.
Źródło
WNIOSEK: Preparaty zawierające cynk mogą łagodzić objawy przeziębienia i skracać czas choroby. Suplement należy jednak zażyć do 24 godz. od momentu wystąpienia pierwszego objawu choroby.
7. MIÓD NA KASZEL
Kaszel jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. W celu złagodzenia objawów kaszlu stosuje się wiele domowych środków leczniczych, w tym miód.
W randomizowanych badaniach prowadzonych w schemacie eksperymentalnym (RCT) porównano skuteczność zastosowania miodu na ostry kaszel. Miód podawano osobno, a także w połączeniu z antybiotykami lub innymi lekami przeciwkaszlowymi dostępnymi bez recepty. Grupę kontrolną i badawczą stanowiły osoby w wieku od 1 do 18 lat. W eksperymencie uwzględniono również efekt placebo.
W rezultacie zaobserwowano, że w objawowym łagodzeniu kaszlu miód może być lepszy niż „brak leczenia” i niektóre leki.
Źródło
WNIOSEK: Udowodniono, że w niektórych przypadkach miód może łagodzić kaszel.