Spis treści
300 plus dla seniorów wdów i wdowców. Nowe świadczenie wkrótce wejdzie w życie?
Do Senatu trafiła propozycja wsparcia dla seniorów, którzy znaleźli się właśnie w takiej sytuacji. Chodzi o wdowy i wdowców, którzy mieliby dostawać dożywotnio 300 plus. Obecnie renta rodzinna wynosi 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. Tyle po zmarłym małżonku może otrzymać wdowa lub wdowiec. Minimalna renta to aktualnie 1338,44 zł brutto.
Pismo, o którym pisze „Fakt”, ma formę petycji. Jak podaje gazeta, jej autor zastrzegł anonimowość.
„Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne)” – napisał autor petycji.
Autor zaznaczył, że wprowadzenie świadczenia w innej formie, która będzie wykluczać osoby już samotne po wieloletnim pożyciu małżeńskim – będzie krzywdzące.
„Wnoszę, aby samotnego małżonka (wdowę lub wdowca) objąć comiesięcznym świadczeniem w wysokości 300 zł lub jednorazową gratyfikacją finansową ustalonej przez Komisję ds. Petycji i Praworządności. Wsparcie miałoby należeć się osobom, które były w związku małżeńskim przez co najmniej 45 lat” – czytamy dalej.
Petycja dotycząca 300 plus dla wdów złożona w Senacie. Co dalej?
Co istotne, senatorowie będą musieli tę petycje rozważyć.
Petycje są formą bezpośredniego udziału obywateli w procesie sprawowania władzy. W ramach petycji obywatele mogą zgłaszać indywidualnie lub zbiorowo postulaty, wnioski lub propozycje dotyczące zmiany prawa, spraw i problemów związanych z życiem publicznym – czytamy na oficjalnej stronie Senatu www.senat.gov.pl.
Art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość składania:
- petycji,
- wniosków,
- skarg.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, pragnąc umożliwić obywatelom korzystanie z prawa do petycji już 20 listopada 2008 r., zmienił swój regulamin, dając podstawę do rozpatrywania petycji kierowanych do Senatu. Od 1 stycznia 2009 r. rozszerzono kompetencje senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności o zagadnienia dotyczące petycji. Ponadto do Regulaminu Senatu wprowadzony został nowy dział Xa „Rozpatrywanie petycji”, w którym określono tryb pracy Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawach petycyjnych – dowiadujemy się z oficjalnej strony Senatu www.senat.gov.pl.
W Senacie VII i VIII kadencji prowadzone były prace nad projektem ustawy o petycjach. Efektem tych prac było wniesienie do Sejmu projektu ustawy o petycjach. Ustawa ta weszła w życie 6 września 2015 r.
W związku z nadchodzącymi wyborami Platforma Obywatelska zaproponowała, by wdowcy mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część ze świadczenia małżonka, który zmarł. Lewica natomiast zaproponowała możliwość wyboru pomiędzy rentą rodzinną oraz 50 proc. swojej emerytury lub 50 proc. renty rodzinnej i całością swojego świadczenia.
Co z emeryturą męża lub żony po śmierci?
Obecnie po śmierci męża lub żony, wdowa lub wdowiec może zadecydować o:
- pozostaniu przy własnej emeryturze,
- przejściu na emeryturę wdowią (renta rodzinna) stanowiąca 85 proc. emerytury małżonka.
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!