Serum nawilżające z wyciągiem z owsa
Ziarna owsa to zboże zawierające szczególnie zdrowy rodzaj związków cukrowych – polisacharydy w postaci beta-glukanów. Słyną one z działania obniżającego stężenie cholesterolu i cukru we krwi, natomiast stosowane zewnętrznie poprawiają kondycję skóry.
Wyciągi z owsa wiążą wodę, działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagając gojenie skóry przy jej przesuszeniach, uszkodzeniach i chorobach takich jak egzema czy łuszczyca. W żelach stosuje się zwłaszcza wyizolowane beta-glukany z owsa, natomiast wśród składników serum do twarzy pojawia się również owies hydrolizowany, będący preparatem aminokwasowym, powstającym z owsianego białka.
Serum nawilżające ze związkami cukrowymi
W nawilżających żelach do twarzy stosuje się nie tylko składniki chłonące wodę w naturalnej postaci, ale również odpowiednio przetworzone związki cukrowe. To m.in. cukry (np. mannoza), alkohole cukrowe (np. ksylitol, sorbitol), molekularne połączenia cukrów (np. glukozy) i polisacharydy takie jak galaktoarabinan (galaktoza i arabinoza) z modrzewia, izomerat sacharydowy czy Rhamnosoft – opatentowany polimer z ramnozy.
Serum nawilżające z drożdżami i fermentami
Nowoczesne składniki nawilżające to coraz częściej produkty specjalnie zaprojektowanej, kontrolowanej fermentacji z udziałem bakterii i grzybów. Przykładem jest kwas hialuronowy, a także guma ksantanowa (powstaje dzięki bakteriom Xanthomonas), pullulan (wytwarzają go grzyby Aureobasidium pullulans) czy guma biosacharydowa o nazwie Fucocert. W kosmetykach stosuje się też ekstrakt z drożdży, bogaty m.in. w bata-glukany.
Każdy rodzaj cery potrzebuje nawilżania – i żaden kosmetyk nie sprawdzi się tu lepiej niż nowoczesne serum do twarzy w postaci żelu