Skuteczna depilacja w domu i salonie. Te metody mają swoje zalety i wady
Nie każda z popularnych metod depilacji jest równie skuteczna i pozbawiona działań ubocznych. Sprawdź, na czym polegają te sposoby oraz jakie mają zalety i wady.
Metody depilacji. Golenie włosów na ciele
Usuwanie włosków za pomocą maszynki do golenia to metoda mechaniczna, która powoduje ich obcięcie przy powierzchni skóry.
To metoda najtańsza i bezbolesna, a efekty uzyskuje się w kilka minut. Są one jednak bardzo nietrwałe, bo skóra może zrobić się szorstka z powodu odrastania włosów jeszcze tego samego dnia. Dodatkowo częste są jej skaleczenia, w wyniku których może nawet dojść do infekcji. Jej powierzchnia nie jest też gładka optycznie – widoczne bywają czerwone kropki.
Metody depilacji. Krem do depilacji
Krem stosowany do depilacji to kosmetyk, który zawiera związki rozpuszczające białka włosa. Po nałożeniu go na skórę należy odczekać, po czym całość wraz z włoskami usuwa się za pomocą szpatułki lub przyboru podobnego do maszynki do golenia. Taki domowy zabieg jest więc szybki i prosty i niedrogi, a na dodatek nie powoduje bólu.
Wadą metody jest nie tylko krótkotrwałość efektów (jak przy goleniu), ale także częste podrażnienia skóry. Krem rozpuszcza bowiem również naskórek, przez co nie należy stosować go na wrażliwe miejsca ciała. Z jego stosowania trzeba zrezygnować w przypadku problemów i chorób skóry, jak również jej uszkodzeń.
Metody depilacji. Wosk do depilacji
Usuwanie włosków za pomocą wosku to ich wyrywanie, co z oczywistych względów jest dość bolesne. Wosk (rozgrzany lub płynny) rozsmarowuje się na skórze i najczęściej nakłada się paski tkaniny, wraz z którymi jest później odrywany.
Aby wosk mógł „chwycić” włoski, nie powinny być krótsze niż 0,5 cm długości. To jedna z wad tej metody, podobnie jak trudne usuwanie ze skóry i częste uczulenie na wosk lub składniki tego produktu, nie mówiąc już o możliwych uszkodzeniach wrażliwej skóry czy bólu, który może być znaczny zwłaszcza przy samodzielnym wykonywaniu zabiegu.
Zabieg można wykonać w gabinecie, gdzie kosztuje 2-4 razy więcej niż zestaw do depilacji domowej (do ok. 100 zł). Efekty utrzymują się min. 2 tygodnie, a u niektórych dłużej, a włoski odrastają cieńsze i mniej widoczne. Mogą też jednak wrastać, czemu zapobiega regularna eksfoliacja skóry, np. za pomocą peelingu.