Gry i zabawy na sylwestra 2022. Oto 10 propozycji, które zintegrują dorosłych. Zobacz, jak dobrze się bawić w gronie znajomych

Redakcja Strona Kobiet
Zabawa na sylwestra to świetny pomysł na domówkę i czas spędzony w luźnej atmosferze.
Zabawa na sylwestra to świetny pomysł na domówkę i czas spędzony w luźnej atmosferze. Cottonbro/Pexels.com
Zabawa sylwestrowa stanowi spore wyzwanie, jeżeli organizujemy ją w domu. Co zrobić, żeby goście dobrze się bawili? Jak zadbać o to, żeby na domówce było dużo śmiechu? Warto umilić dorosłym czas grami i zabawami na sylwestra 2022. Przygotowaliśmy dla was 10 propozycji rozrywki do wyboru.

Spis treści

Wypróbuj zabawy na sylwestra dla dorosłych

Zabawy sylwestrowe w formie domówek od lat cieszą się dużą popularnością. Spotkania organizowane w domach pomagają zintegrować gości i rozluźnić atmosferę. Mogą także zbliżyć do siebie potencjalne pary. Nie każdy jednak ma pomysł na to, jaką zabawę na sylwestra wybrać. Podpowiadamy, które nich warto znać.

Gra w butelkę – miłosna zabawa na sylwestra

Ta kultowa zabawa sylwestrowa cieszy się dużym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń. Ma kilka wariantów, ale zasady są podobne. Gracze siedzą w kółku, a im więcej osób uczestniczy w rozgrywce, tym lepiej. Na ziemi lub stole należy położyć pustą butelkę, a następnie nią zakręcić. W jednym z wariantów gry osoba, na którą wskaże szyjka, musi pocałować gracza kręcącego butelką. Pocałunek w usta nie jest obowiązkowy, może wystarczyć zwykłe cmoknięcie w policzek. W innej wersji tej zabawy, przewidzianej tylko dla dorosłych, osoba wylosowana ma wypić tzw. kolejkę.

Taniec na gazecie – sylwestrowa zabawa integracyjna

Ta znana w PRL-u zabawa pozwoli zintegrować grupę, a jej zasady są bardzo proste. Należy dobrać się w pary i rozłożyć na podłodze gazety. Następnie pary zaczynają tańczyć. Wyzwanie polega na tym, żeby tańcząca para nie „spadła” ze swojego kawałka gazety. Po jakimś czasie składamy gazetę na pół i wracamy do tańca. Czynność można powtarzać, tańcząc na coraz mniejszych kawałkach gazety. Wygrywają ci tancerze, którzy najdłużej wytrzymają i nie wyjdą poza granice gazety.

„Prawda czy wyzwanie?” Zabawa sylwestrowa na rozluźnienie atmosfery

W tej grze przygotowujemy dwa stosy karteczek. Na jednym stosie kładziemy karteczki z wyzwaniami, które trzeba będzie przyjąć (np. zrobić 10 pajacyków). Na drugiem stosie kładziemy karteczki z prawdziwymi i fałszywymi informacjami na swój temat (należy zapisać na jednej kartce trzy rzeczy do wyboru – dwie prawdzie i jedną fałszywą). Osoba, której kolej wypada, może wybrać wyzwanie lub spróbować zgadnąć, która z odpowiedzi dotyczących danego uczestnika jest fałszywa. Jeżeli wytypuje złą odpowiedź, będzie musiała wypić kolejkę.

„Postanowienia noworoczne”

Ta prosta zabawa wymaga zapisania na karteczce swoich noworocznych postanowień. Nie musimy tworzyć długiej listy, wystarczy podać kilka haseł. Karteczki z postanowieniami zginamy tak, aby nie było widać, kto jest ich autorem, mieszamy, a następnie odkrywamy. Uczestnicy gry muszą zgadnąć, do kogo należy dane postanowienie.

„Nie mogę powiedzieć” – sylwestrowa zabawa w zagadki

W tej zabawie na sylwestra szykuje się listę celebrytów oraz znanych osób, o których było najgłośniej w mijającym roku. Do każdej postaci należy przypisać cztery słowa, których nie będzie wolno użyć, opisując daną osobę. Gości dzielimy na dwie drużyny. Jedna osoba ma miała minutę na opisanie wybranego celebryty bez użycia zakazanych słów. Reszta grupy musi w tym czasie zgadnąć, kto to jest. Wygrywa drużyna, która pierwsza odgadnie dane słowo.

Jak poprawić pracę mózgu? Wystarczą: umiarkowany ruch, pasja i kontakty społeczne

Jak poprawić pracę mózgu? Wystarczą: umiarkowany ruch, pasja i kontakty społeczne

Zaburzenia funkcji poznawczych, czyli pogorszenie pamięci, spowolnienie reakcji na bodźce oraz wydłużony proces uczenia się pojawiają się wraz z wiekiem, wskutek naturalnego procesu starzenia się orga...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

„Kim/czym jestem?”

Na karteczkach samoprzylepnych zapisujemy nazwy lub imiona i nazwiska znanych postaci – fikcyjnych lub istniejących w rzeczywistości. Karteczkę przykleja się na czole osoby siedzącej po naszej lewej stronie tak, aby nie wiedziała, jaka postać została jej przypisana. Następnie gracz musi odgadnąć, kim jest. Może zadawać grupie pytania, na które wolno udzielać dwóch typów odpowiedzi: „tak” lub „nie”.

Karaoke – sylwestrowa zabawa na wesoło

Świetnym pomysłem na rozkręcenie zabawy sylwestrowej jest karaoke. Poszczególni goście śpiewają na przemian wybrane przez siebie utwory do muzyki z playbacku. Aby dobrze się bawić, będzie potrzebny:

  • projektor i przestrzeń do wyświetlania tekstów piosenek lub telewizor z dużym ekranem (ewentualnie monitor),
  • głośniki,
  • dostęp do nagrań w wersji karaoke lub do nagrań z tekstami piosenek (te bez problemu można znaleźć na YouTube).

„Gdybyś był” – towarzyska gra na sylwestra

W tej zabawnej grze następują tzw. chwile prawdy, a goście mogą się przekonać, na ile się znają. Zabawa sylwestrowa polega na tym, żeby wytypować, kim lub czym byliby inni gracze w alternatywnym świecie. W każdej rundzie do wyboru są trzy odpowiedzi. Wygrywa ta odpowiedź, która została wybrana przez największą liczbę uczestników gry. Osoby, które jej udzieliły, mogą posunąć swoje pionki na planszy.

„Dylematy” – etyczna gra sylwestrowa

Nieco podobną do „Gdybyś był” grą karcianą są „Dylematy”. W tym przypadku gracze losują karty dylematów z pytaniami dotyczącymi hipotetycznych sytuacji. Na każdej karcie są dwie odpowiedzi do wyboru, a wybranie tej właściwej jest kwestią etyki. W tej zabawie należy zgadnąć, którą opcję wybierze większość graczy. Swój wybór można argumentować na głos.

Sylwester z dziećmi 2022. Wypróbuj sylwestrowe zabawy na domówkę z maluchami

Sylwester z dziećmi 2022. Wypróbuj sylwestrowe zabawy na domówkę z maluchami

Wybór zabawy na sylwestra dla dzieci nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy maluchy mają spędzić ten dzień w gronie dorosłych. Szukasz pomysłu na sylwestra z dziećmi? Nie wiesz, jak urozmaicić ostatn...

„Dixit” – gra planszowa pobudzająca wyobraźnię

Dixit ma wielu miłośników ze względu na swoją wielowymiarowość. Zestaw do gry zawiera planszę oraz karty z rysunkami, które przedstawiają wiele różnych rzeczy jednocześnie. Każdej osobie rozdaje się po kilka kart (te będę dobierane w trakcie gry).

Wybrany gracz wyjmuje jedną kartę z ręki i kładzie zakrytą na stole, a następnie podaje hasło, które opisuje to, co znajduje się na obrazku. Kolejni gracze dokładają po jednej karcie, która najlepiej pasuje do danego hasła (te również są zakryte). Następnie karty się odkrywa i następuje głosowanie, podczas którego trzeba wskazać kartę położoną w pierwszej kolejności. Aby zdobyć jak najwięcej punktów, hasło nie może być zbyt proste (sytuacja, w której wszyscy wskażą właściwą kartę jest niekorzystna), ani za trudne (nie opłaca się, aby nikt nie odgadł hasła). W tej zabawie sylwestrowej można sprawdzić, na ile znamy swój tok myślenia oraz siebie nawzajem.

Organizacja zabawy na sylwestra w domu wcale nie musi być trudna. Wystarczy przygotować zawczasu zestaw gier towarzyskich oraz przybory niezbędne do zintegrowania grupy. Zabawy sylwestrowe dla dorosłych mogą stać się źródłem śmiechu. Dzięki nim wieczór upłynie szybko, a północ łatwo będzie przegapić.

Gry planszowe wpływają korzystnie na nasze zdrowie

Gry planszowe wpływają korzystnie na nasze zdrowie

Gry planszowe i karciane pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Bez względu na wiek, zainteresowania czy nawet towarzystwo można wybrać taką, która zapewni nie tylko zabawę i relaks, ale również mental...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet