Tych 10 ćwiczeń i zabaw wspomoże integrację sensoryczną. Pomysły, które wykorzystasz w domu w ramach wsparcia terapii SI swojego dziecka

Marta Siesicka-Osiak
Proste wspólne zabawy to duży wkład opiekunów w terapię zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Zobacz na kolejnych slajdach, jak możesz wspierać pociechę po przez zabawę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Proste wspólne zabawy to duży wkład opiekunów w terapię zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Zobacz na kolejnych slajdach, jak możesz wspierać pociechę po przez zabawę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. fizkes/GettyImages
Terapia integracji sensorycznej (SI) prowadzona przez specjalistów zazwyczaj wymaga odpowiedniego sprzętu i przygotowania. To jednak nie przekreśla możliwości ćwiczenia rodzica wraz z dzieckiem warunkach domowych. Sami możemy wspierać jego rozwój sensoryczny przez odpowiednio dobrane zabawy. Zwykłe skoki, huśtanie na kocu czy zabawa produktami spożywczymi mogą przynieść istotne korzyści. Zobacz, czym jest integracja sensoryczna i jakie ćwiczenia mogą pomóc przy jej zaburzeniach.

Spis treści

Domowe sposoby na wsparcie integracji sensorycznej. Ćwiczenia, które możesz robić z dzieckiem w domu

Terapia zaburzeń SI prowadzona w gabinecie specjalisty polega na wykonywaniu regularnych ćwiczeń, które mają na celu wypracowanie właściwego reagowania na bodźce. Zazwyczaj wykorzystywany jest do tego specjalistyczny sprzęt, taki jak hamaki czy równoważnie.

Chcąc wesprzeć integrację sensoryczną dziecka w domu, nie musimy kupować żadnych wyjątkowych narzędzi, bo te które będą potrzebne, zazwyczaj mamy już w szafkach i szufladach. Często, aby wykonać ćwiczenie wystarczą zwykły koc albo dywan, artkuły spożywcze i plastyczne.

Ćwiczenia można także wykonywać podczas spacerów, wykorzystując dostępne na placach zabaw trampoliny, huśtawki i piaskownice. Także przebywając na łonie natury znajdziemy mnóstwo możliwości do wspierania terapii SI.

Czytaj także: Zastanawiasz się czy Twoje dziecko ma ADHD? Po tych objawach rozpoznasz zaburzenia zachowania i uwagi. Zwróć uwagę na skakanie i ruchy

W galerii przedstawiamy 10 prostych zabaw i ćwiczeń, które wspierają dziecięce zmysły, układ przedsionkowy w mózgu, odpowiedzialny za odczuwanie ruchu i położenia ciała, oraz układ proprioceptywny, który umożliwia czucie głębokie poprzez mięśnie, ścięgna i stawy.

10 zabaw i ćwiczeń wspierających rozwój integracji sensorycznej

Czym jest integracja sensoryczna? Zaburzenia SI i objawy, które powinny zaniepokoić rodziców

Integracja sensoryczna (SI) to termin, który odnosi się prawidłowego przetwarzania, łączenia i organizacji bodźców płynących z ciała i świata zewnętrznego. O zaburzeniach SI możemy mówić w sytuacji, w której sygnały dochodzące ze zmysłów do mózgu są zbyt słabe lub zbyt silne.

U dziecka można zauważyć dysfunkcje integracji sensorycznej, kiedy:

  1. Jest mniej lub bardziej wrażliwe na bodźce dochodzące z zewnątrz – np. lubi słuchać bardzo głośnej muzyki albo drażnią je głośniejsze dźwięki.
  2. Występuje u niego opóźniony rozwój mowy i koordynacji ruchowej – potyka się, ma problemy z prostymi czynnościami.
  3. Pojawiają się trudności w zachowaniu – łatwo wpada w złość, jest płaczliwe, ma problemy ze snem i jedzeniem.

Jeśli zaobserwujemy u dziecka powyższe trudności, warto udać się do specjalisty – terapeuty SI, który podejmie decyzje o ewentualnym podjęciu terapii i jej formie.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet