Te zabawy i ćwiczenia można wykonywać w domu i na spacerze
Proste wspólne zabawy to duży wkład opiekunów w terapię zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Zobacz na kolejnych slajdach, jak możesz wspierać pociechę po przez zabawę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Masy plastyczne
Zabawa masami plastycznymi usprawnia pracę rąk, pobudza zmysły, jak również działa antystresowo. Można korzystać z gotowych mas, ale także przygotować na bazie mąki własną ciecz nienewtonowską, ciastolinę lub piasek.
Malowanie palcami dłoni i stóp
Choć jest to zabawa, która niekoniecznie budzi entuzjazm rodziców, to warto raz na jakiś czas na nią pozwolić. A najpierw zabezpieczyć podłogę, rozkładając na niej np. duży karton, oraz ubrać dziecko w strój, który może się ubrudzić. Malowanie palcami jeszcze lepiej zadziała na układ dotykowy, jeśli urozmaicimy je przez dodanie do farb różnych materiałów i substancji, np. kaszy czy pianki do golenia.
Pudełka sensoryczne
„Dotykowe” pudełko to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań wspomagających układ dotykowy. Wystarczy wziąć dowolne pudełko np. po butach i wsadzić do niego przedmioty o różnej fakturze, wadze i kształcie. Dziecko może wyciągać je mając zamknięte oczy i zgadywać, na co trafiło.