Pisanie palcami po piasku i mące
Będąc na podwórku lub na plaży, możemy wykorzystać do tej zabawy piach, natomiast w domu możemy sięgnąć po mąkę. Zachęcajmy dziecko do tworzenia palcami wzorów na sypkim podłożu. Możemy najpierw narysować coś sami, a potem poprosić, aby dziecko odtworzyło nasz rysunek.
Zabawy w przepychanki i bitwa na poduszki
Dobrym sposobem na pobudzenie systemu proprioceptywnego jest zachęcenie dziecka do najprostszych zabaw, takich jak turlanie się po podłodze, skakanie po kanapie, delikatne przepychanki czy „bitwa” na poduszki. Poduszki powinny mieć różną wagę i faktury, a oklepywanie się nimi powinno odbywać się pod kontrolą opiekuna.
Naleśnik, czyli zawijanie w koc, dywan lub karimatę
Zawijanie dziecka w koc, dywan czy matę – z pozostawieniem głowy na zewnątrz – to zabawa, która stymuluje zarówno czucie głębokie, jak i wspomaga układ przedsionkowy. Dziecko można zawijać i następnie rozwijać albo prosić o to, aby samo wyturlało się z materiału.
Masaż różnymi materiałami
Zmysł dotyku można stymulować już od pierwszych tygodni życia dziecka. Delikatne pocieranie skóry materiałami o różnej fakturze, np. jedwabiem czy futerkiem, pobudza zmysł dotyku. Starsze dzieci można zachęcić do zabawy w zgadywanie nazwy przedmiotu, którym je pocieramy, albo przygotować dla niego dotykowe domino.