Ich najpiękniejszy dzień... 9 niezwykłych zdjęć ślubnych z przeszłości naszych Czytelników
Wielki przebój Ireny Santor „Odrobinę szczęścia w miłości”, który skomponował Jerzy Petersburski, pięknie pasuje do galerii ślubnych fotografii. Po zdjęcia sięgnęliśmy do prywatnych archiwów naszych Czytelników.
Wielkanoc to dla wielu młodych ludzi czas, w którym przyrzekają sobie miłość aż po grób.
Bohaterowie publikowanych zdjęć wstępowali w związek małżeński w różnych miesiącach roku. Także wtedy, gdy Polski nie było na mapie Europy. Np. sakramentalne „tak” powiedzieli sobie w obecnym Szczecinie w 1916 r. Zofia z Piotrowskich i Antoni Kasprzak. Do Bydgoszczy przyjechali w 1920 r.
Początek wspólnego życia (rok 1928) Elżbiety Błażeńskiej i Leona Wiśniewskiego był wyjątkowy. Świadczą o tym choćby pamiątki, które po nich pozostały (przed laty udostępnił nam wnuk). Wśród nich jednodniówka „Wesoła Drużba”, która była dziełem krewnych, przyjaciół i współpracowników Państwa Młodych, a zarazem prezentem w dniu ich ślubu (19 listopada 1928 r.).
Małżonkom dane było być razem tylko 17 lat. Po wejściu Sowietów do Bydgoszczy Leon został aresztowany. Zmarł niedaleko Działdowa w 1945 r.
Jedenastoletnie wspólne życie Zofii i Franciszka Kowalczyków przerwał wybuch II wojny. Franciszek był wśród 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, których Niemcy zabili we wsi Bo-ryszew 22 września 1939 r.
Pochodzący ze wsi Grab niedaleko Jarocina Feliks Nadolski, mąż Łucji, był powstańcem wielkopolskim, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem KOP. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. Wywieziony na roboty, zginął tragicznie w 1943 r.
Do Bydgoszczy, miasta swojego urodzenia, nie wrócił z wojny Kazimierz Świątek, syn Marty i Franciszka. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego. Jak wielu pozostał w Wielkiej Brytanii. Tam w 1956 r. poślubił Pamelę Durant. Zmarł w 1999 r. Miał 76 lat.
Na zdjęciu Irena i Stanisław Furgałowie. Brali ślub w Wilnie - druga połowa lat 30. XX wieku.